Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30.11.2007 90 tys. łapówki za „ochronę’” komorniczą

30.11.2007

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na gorącym uczynku przyjęcia łapówki asesora komornika w Bydgoszczy Janusza Ch. oraz podającego się również za asesora, kierowcę z tej samej kancelarii komorniczej, Krzysztofa R. Żądali od biznesmena 90 tys. zł łapówki w zamian za natychmiastowe odstąpienie od dalszej egzekucji majątku wartego 600 tys. zł oraz za „ochronę” przed zajęciami majątku w przyszłości i nie przeszkadzanie w ten sposób w prowadzeniu interesów.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego uzyskali informację o łapówkarskiej propozycji złożonej przez asesora komornika z jednej z bydgoskich kancelarii komorniczych. Jak ustalili funkcjonariusze CBA, miał on żądać od jednego z biznesmenów łapówki w wysokości 15% egzekucji komorniczej opiewającej na kwotę 600 tys. zł, w zamian za dalsze nie egzekwowanie  wierzytelności.

Wcześniej zajęto już nieruchomość biznesmena o wartości 200 tys. zł. Za 90 tys. zł łapówki asesor komorniczy obiecywał nie tylko zaprzestać teraz egzekucji, ale też „chronić” biznesmena w przyszłości przed ewentualnymi dalszymi egzekucjami długów z kont firmy lub poprzez niezabezpieczanie towarów i w ten sposób nie przeszkadzać w prowadzeniu interesów. 


Agenci CBA zbierali informacje i dowody, szczegółowo przygotowywali się do przeprowadzenia operacji kontrolowanego wręczenia łapówki.


Do realizacji sprawy doszło na terenie Bydgoszczy. Akcję przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze CBA z Warszawy i z Delegatury w Gdańsku.

Tam, w jednym z mieszkań,  doszło do przyjęcia 60 tys. zł łapówki. Pieniądze, odpowiednio przygotowane i podzielone na 6 pakietów, zostały przyjęte przez asesora komornika z jednej bydgoskich kancelarii, Janusza Ch. i kierowcę z tej samej kancelarii komorniczej, Krzysztofa R., który podawał się za asesora komorniczego.  Kolejne 30 tys. zł miało do nich trafić już po umorzeniu tej egzekucji komorniczej.


Gdy obaj mężczyźni wyszli z mieszkania i wsiedli do zaparkowanego Citroena, zostali zatrzymani przez agentów CBA. W trakcie przeszukania funkcjonariusze odnaleźli  schowaną w kieszeniach Krzysztofa R. całą kwotą wziętej przez nich łapówki.

O charakterze zarzutów, jakie zostaną przedstawione zatrzymanym mężczyznom,  zadecyduje prokuratura.

 

Piotr Kaczorek
Centralne Biuro Antykorupcyjne 

do góry