Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

10.09.2008 Oszustwo w ARiMR

10.09.2008

Funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali Jolantę K., zastępcę kierownika w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Łodzi, Andrzeja P. wójta podłódzkiej gminy Lubochnia oraz dwóch mężczyzn, odgrywających w całej sprawie rolę „słupów” wystawiających rachunki. Zatrzymania mają związek z łapówką za zatwierdzenie i wykonanie dokumentacji przetargowej umożliwiającej uzyskanie dotacji z unijnego programu SAPARD.

Funkcjonariusze z łódzkiej delegatury CBA prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej  w Piotrkowie Trybunalskim sprawę związaną z przyjęciem korzyści majątkowej w 2004 roku przez jednego pracowników łódzkiego oddziału ARiMR w zamian za wykonanie dokumentacji i podjęcie pozytywnej decyzji o dofinansowaniu z unijnego programu SAPARD trzech inwestycji na terenie gminy Lubochnia. Ustalenia CBA wskazywały, że dwaj mężczyźni posłużyli jako „słupy” wystawiając gminie rachunki w zamian za wykonanie specyfikacji i dokumentacji przetargowej tych inwestycji, czego w rzeczywistości oni nie zrobili. Dokumentacje tą, jak ustalili łódzcy agenci CBA, wykonała Jolanta K., pełniąca wtedy funkcję Zastępcy Kierownika Biura  SAPARD w ARMiR w Łodzi. 

Wójt Andrzej P. już wcześniej podpisał umowy na fikcyjne usługi ze „słupami” a później doprowadził do wypłacenia pieniędzy z kasy gminy. Ponad 25 tys. zł zostało przekazane Jolancie K. Prokuratura przedstawiła zatrzymanej przez CBA Jolancie K. zarzuty związane m.in. z kierowaniem tym procederem oraz z przyjęciem łapówki i oszustwem. Andrzej P. usłyszał zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy i udzielenia korzyści majątkowej.

Wobec całej czwórki zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

 
Piotr Kaczorek, Wydział Komunikacji Społecznej,  CBA

 

do góry