Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

28.10.2008 Przetargowe ,,przekręty” pod lupą CBA i ŻW

28.10.2008

Współpraca funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Żandarmerii Wojskowej oraz Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Poznaniu doprowadziła do przedstawienia zarzutów korupcyjnych pracownikom Rejonowego Zarządu Infrastruktury we Wrocławiu. Wśród podejrzanych są ppłk Julian W. szef wydziału budownictwa Rejonowego Zarządu Infrastruktury i mjr rezerwy Grzegorz S. inspektor nadzoru robót budowlanych.

W wyniku intensywnego śledztwa prowadzonego od kilku miesięcy przez funkcjonariuszy CBA, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz prokuratorów Wydziału II Oddziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Poznaniu zatrzymano dwie osoby zatrudnione w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury we Wrocławiu. Są to kolejne osoby zatrzymane dzięki współpracy CBA, Żandarmerii Wojskowej oraz Naczelnej Prokuratury Wojskowej. W marcu tego roku wpadli skorumpowani funkcjonariusze i pracownicy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Zielonej Górze.

Według dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy Grzegorz S. przyjmował łapówki w zamian za fałszowanie dokumentacji przetargowej, a także przygotowywał specyfikacje przetargowe pod konkretne firmy, ułatwiając tym samym wygrywanie przetargów określonym podmiotom. Również za przyjmowanie korzyści majątkowych ,,przymykał oko” na nieprawidłowości w inwestycjach, za które odpowiadał. Łączna kwota przyjętych łapówek to kilkadziesiąt tysięcy złotych. W sumie zatrzymanym poznańska prokuratura postawiła 9 zarzutów związanych z przyjmowaniem łapówek, podżeganiem do popełnienia przestępstwa, fałszowaniem dokumentacji oraz przekroczeniem uprawnień.

W trakcie przeszukania zabezpieczono dokumentacje, w tym m.in. faktury związane z przestępcza działalnością podejrzanych oraz dyski twarde z informacjami, które mogą stanowić dowód w sprawie. Śledztwo jest wielowątkowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania oraz nowe zarzuty. Dlatego też zwracamy się do świadków i osób mogących udzielić informacji w tej sprawie.

 

Temistokles Brodowski, Centralne Biuro Antykorupcyjne

do góry