Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

02.02.2009 Wolność za łapówki

02.02.2009

CBA zatrzymało dwóch lekarzy, w tym biegłego sądowego. Mężczyźni w zamian za łapówki „załatwiali wolność” przestępcom. Obaj zostali zatrzymani w Gliwicach.

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w ramach prowadzonego śledztwa zatrzymali dwóch skorumpowanych lekarzy. Krzysztof M. i biegły sądowy Stanisław K. w zamian za łapówki preparowali dokumentację medyczną dla przestępców. Jak ustalili dochodzeniowcy z CBA osoby mające problemy z prawem „płaciły” obu zatrzymanym za fikcyjne zaświadczenia lekarskie, pozwalające unikać konieczności odbywania kary więzienia. Biegły sądowy i drugi z lekarzy tworząc fałszywą dokumentację, utrudniali prowadzenie postępowań przygotowawczych i procesów karnych.

Z informacji, do których dotarli agenci katowickiego Centralnego Biura Antykorupcyjnego jednoznacznie wynika, że zarówno Krzysztof M., jaki Stanisław K. wytwarzali historię choroby nawet na kilka lat wstecz, a także preparowali wyniki badań laboratoryjnych, które były uwiarygodniane pobytem osób mających problemy z prawem na oddziałach szpitalnych.  Obaj zatrzymani w Biurze ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Katowicachusłyszeli zarzuty przyjmowania łapówek i poświadczania nieprawdy w zamian za korzyści majątkowe. Łącznie do kieszeni lekarzy trafiło kilkanaście tys. złotych łapówek. CBA na poczet przyszłych ewentualnych kar zabezpieczyło 100 000 złotych. Sąd wobec obu zatrzymanych zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące. Śledztwo jest rozwojowe.

Temistokles Brodowski, CBA

do góry