Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

13.02.2009 Prezes warszawskiej spółki akcyjnej zatrzymany przez CBA

13.02.2009

Prezes jednej z warszawskich spółek, to kolejna osoba zatrzymana przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury CBA, w sprawie niegospodarności w Międzypowiatowym Banku Spółdzielczym w Myszkowie. Stanisław S. usłyszał zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa.

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w podwarszawskim Józefowie Stanisława S. Jest to trzecia osoba zamieszana w sprawę dotyczącą niegospodarności w Międzypowiatowym Banku Spółdzielczym w Myszkowie. Stanisław S. prezes zarządu Centrum Technologii Bankowości Spółdzielczej S.A w latach 2006- 2008 doprowadził do podpisania szeregu umów w zakresie obsługi kart płatniczych, a następnie wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podpisane umowy nie były realizowane. Oszust nie dysponował też wymaganymi certyfikatami do prowadzenia takiej działalności. W 2008 r. próbował wyłudzić kolejne 100 tys. zł, ale Bank odmówił mu już współpracy. Świadoma wszystkich nieprawidłowości była od początku Prezes Banku Leokadia M., która współpracowała z zatrzymanym.

Ustalenia funkcjonariuszy pozwoliły zatrzymać we wrześniu 2008 r. prezesa Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie Leokadię M. oraz osobę pełniącą funkcje w Komisji Rewizyjnej Banku – Jadwigę M. Obie kobiety usłyszały szereg zarzutów związanych z działaniem na szkodę banku.

Materiał dowodowy zebrany przez funkcjonariuszy w toku śledztwa pozwolił Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach postawić zatrzymanemu Stanisławowi S. zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. Prokurator postanowił zastosować wobec niego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego 50 tys. zł., dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju. Mężczyzna już wcześniej był karany za podobne przestępstwa.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Małgorzata Matuszak, Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry