Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30.03.2009 Wójt gminy i dyrektor ARiMR w zorganizowanej grupie przestępczej rozbitej przez CBA

30.03.2009

Dwoje wysokich rangą samorządowców i były dyrektor ARiMR kierowali zorganizowaną grupą przestępczą. Centralne Biuro Antykorupcyjne przerwało ten proceder. Podejrzani stworzyli siatkę fikcyjnych stowarzyszeń i wyłudzili, co najmniej 5 mln złotych z Funduszu Europejskiego „SAPARD”.

Wójt podłódzkich Sokolnik Krzysztof R., sekretarz gminy Jolanta U., Jacek B. były dyrektor łódzkiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wcześniej wicewojewoda sieradzki zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorypcyjnego.

Śledztwo prowadzone przez CBA pozwoliło rozbić przestępczy układ polegający na ustawianiu przetargów i wyłudzeniu, co najmniej 5 milionów złotych z dotacji SAPARD. Jak się okazało cała trójka stworzyła 27 fikcyjnych stowarzyszeń, z czego 22 funkcjonowało jako kluby sportowe. W wielu przypadkach nie posiadały siedziby i nie były wpisane do KRS, nie miały prawa ubiegać się o dotacje. Podstawieni prezesi „stowarzyszeń”, jedynie firmowali „stowarzyszenia” i podpisywali odpowiednie dokumenty umożliwiające wyłudzenie dotacji. W rzeczywistości „klubami” zarządzała trójka zatrzymanych osób. Pieniądze miały być przeznaczone na rozwój i modernizację terenów wiejskich, a także na różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Jednak zamiast na poprawę sytuacji w małych miejscowościach, pieniądze w ogromnej części, trafiały do kieszeni samorządowców, byłego dyrektora ARiMR i „słupów”.

Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Łodzi zatrzymanym przez CBA osobom postawiło zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa i wyłudzenia, łącznie usłyszały one 14 zarzutów.

Agenci CBA do tej sprawy zabezpieczyli mienie warte blisko 230 tys. złotych, na poczet ewentualnych przyszłych kar.

Wobec wszystkich zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Temistokles Brodowski, CBA

do góry