Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

16.04.2009 Wyłudził dotacje, teraz za to odpowie

16.04.2009

Ponad 1.5 miliona złotych dotacji wyłudził ze środków unijnych zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA właściciel jednej z piotrkowskich firm. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Jerzy Sz., właściciel jednej z piotrkowskich firm zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Mężczyzna wyłudził ze środków wypłacanych z funduszów Unii Europejskiej ponad 1.5 miliona złotychna podstawie nierzetelnej dokumetacji. Firma Jerzego Sz. uczestniczyła w projekcie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Projekt zakładał wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacyjnej technologii segregacji odpadów szklanych. We wniosku o dotację unijną przedłożonym w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Jerzy Sz. zobowiązał się do zakupu nowoczesnej linii technologicznej do sortowania i przetwarzania odpadów szklanych. Finansowanie przedsięwzięcia oparte było o dotacje unijne. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy w rzeczywistości zakupione maszyny wykonane były ze starych odremontowanych urządzeń i elementów pochodzących z innych maszyn. Faktury, które później stanowiły podstawę do dofinansowania, były fałszowane. Kwoty na nich wielokrotnie zawyżano, wprowadzając tym samym w błąd dysponenta środków pieniężnych. Zatrzymany przez CBA mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim zarzut oszustwa i wyłudzania dotacji na podstawie nierzetelnej dokumentacji.

W mieszkaniu Jerzego Sz. funkcjonariusze CBA zabezpieczyli blisko 130 tys. zł. Wobec mężczyzny sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

 

Małgorzata Matuszak, Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry