Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

18.09.2017 CBA: Zakupione już, niesprawne systemy meteo dla wojska nie trafiły na lotniska i poligony. Miały zabezpieczać także loty HEAD. 5 zatrzymanych przez CBA. Zarzuty korupcyjne.

18.09.2017

Funkcjonariusze z warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 osób.   Do zatrzymań doszło w Dęblinie, w Warszawie, w woj. mazowieckim oraz małopolskim. Agenci CBA przeszukali ich miejsca zamieszkania.

Śledztwo prowadzone w całości  przez Delegaturę CBA w Warszawie, pod nadzorem Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotyczy oszustwa, przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli zamawiającego oraz przedstawicieli prywatnych firm w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledczy z CBA ujawnili poważne  nieprawidłowości przy dostawie w grudniu  2016 roku, za blisko 5 mln zł, dziewięciu mobilnych automatycznych systemów pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Systemy te są niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem „HEAD" (najważniejszych osób w państwie).

Odebrany sprzęt meteorologiczny, który miał służyć  zapewnieniu bezpiecznych startów i lądowań statków powietrznych Sił Zbrojnych,  był niezgodny z wymaganiami przetargowymi zawartymi w SIWZ. Odbiór sprzętu przez stronę wojskową nastąpił pomimo licznych wad jakościowych. Ekspertyzy powołanych przez CBA biegłych potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia śledczych, że sprzęt meteo o wartości ok. 5 mln zł nie spełnia specjalnych wojskowych wymagań i zupełnie nieprzydatny do celów wojskowych.

Dzięki wykrytym przez CBA nieprawidłowościom uniemożliwiono wprowadzenie do wyposażenia jednostek wojskowych sprzętu do pomiarów meteorologicznych, który nie tylko nie spełniał wymagań ale również ze względu na możliwe błędne wyniki pomiarowe jego eksploatacja mogła zagrażać bezpieczeństwu wykonywanych lotów.

Zatrzymani przez CBA podejrzani trafią do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Piotr Kaczorek, CBA

 

 

do góry