Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.03.2007 Syndyk - samorządowiec zatrzymany na gorącym uczynku

12.03.2007

Tomasz J., syndyk masy upadłościowej jednego z przedsiębiorstw w podłódzkim Tuszynie i jednocześnie członek zarządu powiatu Tomaszów Mazowiecki został w weekend zatrzymany. Wpadł chwilę po przyjęciu łapówki.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego uzyskali informację o syndyku, który zaproponował ustawienie przetargu za łapówkę. Tomasz J. chciał 20 tysięcy zł za zapewnienie wygranej w przetargu na zakup nieruchomości, którą zarządzał. Taką też propozycję złożył jednej z osób, zainteresowanej nabyciem budynku.

Pierwszej raty - 10 tys., syndyk oczekiwał przed rozstrzygnięciem przetargu.

Funkcjonariusze CBA przeprowadzili operację kontrolowanego wręczenia łapówki. Tomasz J. w umówionym czasie pojawił się w pobliżu budynku sądu w Piotrkowie Trybunalskim. Tam też przyjął odpowiednio przygotowane przez funkcjonariuszy pieniądze. Kopertę z nimi schował w bagażniku swojego samochodu, po czym ruszył w kierunku sądu. Drogę zagrodzili mu jednak funkcjonariusze CBA informując o zatrzymaniu. Zaskoczony mężczyzna nie stawiał oporu. Przyznał się do przyjęcia pieniędzy i sam wskazał miejsce ich ukrycia. Były to te same banknoty, które wcześniej przygotowali funkcjonariusze. W trakcie przeszukań agenci zabezpieczyli także szereg dokumentów związanych z działalnością syndyka. Teraz sprawdzają czy w przeszłości nie dopuścił się podobnych przestępstw.
Tomaszowi J. za przyjęcie korzyści majątkowej za zachowanie stanowiące naruszenie prawa, grozi do 10 lat więzienia. Na wniosek piotrkowskiej prokuratury okręgowej sąd aresztował go na 3 miesiące.

Tomasz Frątczak
Dyrektor Gabinetu Szefa CBA

do góry