Biuro uzyskało dotychczas akceptację na współpracę z 54 krajami oraz 13 organizacjami międzynarodowymi.
Celem współpracy jest wymiana najlepszych praktyk, pogłębianie wiedzy dotyczącej zjawisk korupcyjnych, rozwiązań i instrumentów funkcjonujących za granicą, jak również bieżąca wymiana informacji związana z działaniami operacyjnymi i śledczymi prowadzonymi przez służby innych państw.
CBA współpracuje z wieloma organizacjami międzynarodowymi i organami ścigania z innych państw. Szef CBA, w celu realizacji zadań Biura, może podejmować współpracę z właściwymi organami i służbami innych państw oraz z organizacjami międzynarodowymi. Podjęcie takiej współpracy, zgodnie z ustawą o CBA, może nastąpić po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
Biuro nawiązało współpracę m.in. z Bankiem Światowym, co zaowocowało opracowaniem wspólnej publikacji pt. Świadomi nadużyć finansowych i korupcji. Podręcznik dla urzędników zajmujących się zamówieniami publicznymi.
CBA uczestniczyło w 3 projektach finansowanych ze środków UE w ramach programu grantowego Zapobieganie i Zwalczanie Przestępczości – ISEC. W 2015 r. zakończono dwa z nich – projekt pn. Rozwój systemu szkoleń antykorupcyjnych we współpracy z litewską Specjalną Służbą Śledczą (STT) oraz łotewskim Biurem Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB), a także projekt pn. Współpraca międzynarodowa organów ścigania w zakresie zapobiegania i walki z przestępczością gospodarczą i korupcyjną jako element zapewnienia bezpieczeństwa w Unii Europejskiej we współpracy z KWP w Lublinie. Z kolei w roku 2016 zakończono projekt pn. SIENA dla Organów Antykorupcyjnych (S4ACA) we współpracy z austriackim Federalnym Biurem Antykorupcyjnym (BAK) oraz EUROPOL-em.
Biuro na bieżąco intensywnie monitoruje możliwości finansowania projektów z różnych instytucji, w tym unijnych, celem dalszego rozwoju działań antykorupcyjnych.
CBA przynależy ponadto, do organizacji międzynarodowych takich jak między innymi EPAC/EACN - Europejskich Partnerów Przeciwko Korupcji Europejskiej Sieci Antykorupcyjnej. W 2013 R. Biuro we współpracy z Komendą Główną Policji zorganizowało 13-Tą Doroczną Międzynarodową Konferencje (EPAC/EACN), która odbyła się w Krakowie. W konferencji wzięło udział 93 uczestników - szefów służb i instytucji antykorupcyjnych z: Polski, Malty, Słowacji, Chorwacji, Estonii, Luksemburga, Niemiec, Rumunii, Szwecji, Francji, Węgier, Irlandii, Danii, Finlandii, Bułgarii, Litwy, Kosowa, Łotwy, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Belgii.
CBA od lat utrzymuje i zacieśnia współpracę w regionie, zarówno z krajami bałtyckimi, jak i w ramach tzw. Partnerstwa Wschodniego. Współpraca prowadzona jest w obszarach: operacyjno-śledczym, kontrolnym oraz analitycznym i obejmuje m.in. wizyty studyjne w urzędach państwowych partnerów zagranicznych, jak również wzajemną wymianę funkcjonariuszy.
Biuro zaangażowało się w organizowane przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego, cykliczne szkolenia dla funkcjonariuszy i urzędników z Ukrainy.
Rozwijane są także kontakty z państwami bałkańskimi. Komitet Sterujący Regionalnej Inicjatywy Antykorupcyjnej (RAI) przyznał CBA status obserwatora. Pozwala to na uczestnictwo Biura w różnego rodzaju inicjatywach antykorupcyjnych, takich jak: projekty międzynarodowe, szkolenia, seminaria i działalność edukacyjna, w tym naukowa.
W zakresie wymiany dobrych praktyk i szkoleń, eksperci Biura współpracują także z Agencją Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL).
Wszystkie te inicjatywy przyczyniają się do podnoszenia świadomości antykorupcyjnej w regionie państw Unii, w Europie Południowej oraz Środkowo-Wschodniej.
CBA podpisało dwustronne porozumienie o współpracy z wyspecjalizowanymi służbami trzech państw:
- Narodowym Centrum Antykorupcyjnym (NAC) z Mołdawii,
- Specjalną Służbą Śledczą (STT) z Litwy,
- Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy (NABU).
Eksperci CBA, wspólnie z przedstawicielami Federalnego Urzędu Administracyjnego w Kolonii, brali udział w projekcie twinningowym dla Macedonii – Support to Efficient Prevention of and Fight against Corruption, który przygotowuje ten kraj do przystąpienia do UE. Projekt zakończył się jesienią 2016 r., a raport końcowy podkreślił istotną rolę Biura w sukcesie tej inicjatywy.
Funkcjonariusze CBA uczestniczyli także w projektach twinningowych dla:
- Mołdawii – Support to the Government of Moldova in the Field of Anticorruption, którego głównym celem było wsparcie rządu Mołdawii w jego staraniach w walce z korupcją oraz
- Czarnogóry – Support to the implementation of the Anticorruption Strategy and Action Plan, którego celem ogólnym było zmniejszenie poziomu korupcji i konfliktu interesów w Czarnogórze.
W 2016 r. CBA wsparło również działania Najwyższej Izby Kontroli w ramach projektu twinningowego dla Urzędu Kontroli Państwowej Albanii.
W 2017 r. przygotowano Memorandum o współpracy pomiędzy CBA a ukraińską służbą - Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy (NABU) dot. podjęcia wspólnych działań w zakresie osłony antykorupcyjnej przy realizacji Umowy między Rządem RP a Rządem Ukrainy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej na modernizację infrastruktury przygranicznej i drogowej na Ukrainie Zachodniej, przy granicy z Polską. Podejmowane przez obie służby przedsięwzięcia mają na celu prawidłowe wydatkowanie pieniędzy z polskiego kredytu. Obsługa kredytu jest koordynowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Finansów, a ze strony Ukrainy przez Ministerstwo Finansów.
Warto zobaczyć:
- Zastępca Szefa CBA na seminarium Global Partnership Security Seminar
- Zastępca Szefa CBA na konferencji antykorupcyjnej w Rzymie
- EPCC-2019
- Delegacja z Ukrainy w CBA
- Delegacja z Rumunii w siedzibie CBA
- Spotkanie kierownictwa CBA z delegacja Generalnego Zarzadu Bezpieczenstwa Panstw
- Wspołpraca w walce z korupcją
- Wizyta przedstawicieli Senatu Republiki Czeskiej w CBA
- Wizyta studyjna przedstawicieli IGAE w CBA
- Multilateralne spotkanie szefów służb
- OECD Global Anti-corruption & Integrity Forum 2019
- Memorandum o współpracy
- Konferencja International Corruption Hunters Alliance
- Międzynarodowa Konferencja Antykorupcyjna EPAC/EACN
- CBA na IV Europejskim Forum Cyberbezpieczenstwa 2018
- Konwencja EPCC 2018
- OECD Global Anti-corruption & Integrity Forum
- CBA na konferencji KNAB
- CBA na Nordic Baltic Anti-Corruption Seminar
- Konferencja EPAC 2017
- Zapobieganie korupcji przy 100 mln euro kredytu dla Ukrainy. Umowa CBA i NABU
- CBA na konferencji Opportunity Ukraine
- Wizyta robocza CBA w litewskiej Specjalnej Służbie Śledczej
- Wizyta studyjna CBA w ukrainskim NABU
- Szef CBA jako ekspert na Miedzynarodowej Konferencji Antykorupcyjnej na Ukrainie
- Szef CBA na 15 Dorocznej Konferencji EPAC/EACN
- Porozumienie CBA i NAC
- Szef CBA w Mołdawii
- Szef CBA na Konwencji Europejskich Szefow Służb Policyjnych
- Konferencja kończąca projekt „Rozwój systemu szkoleń antykorupcyjnych”
- VI Konferencja szkoleniowa
- Szef CBA w Bułgarii
- V konferencja szkoleniowa
- Szef CBA na spotkaniu Komitetu Sterujacego RAI
- Szef CBA na konferencji w Zagrzebiu
- Szef CBA na Ukrainie
- Wizyta studyjna delegacji z Mołdowy
- Spotkanie CBA z bałkańskimi i tureckimi dziennikarzami
- Platforma e-learningowa
- 14. doroczna konferencja EPAC/EACN
- Wizyta studyjna delegacji litewskiej w CBA
- Delegacja komisji antykorupcyjnej i praw obywatelskich republiki Korei z wizytą w CBA
- Szef CBA na konwencji Europol-u
- Przedstawiciele CBA z wizytą na Litwie
- Przedstawiciele Serbii z wizytą w CBA
- Przedstawiciele Ukrainy z wizytą w CBA
- IV konferencja szkoleniowa
- III konferencja szkoleniowa
- II konferencja szkoleniowa
- Konferencja szkoleniowa
- List intencyjny o współpracy
- CBA na Węgrzech
- Letnia szkoła antykorupcyjna
- Konferencja_EPAC/EACN
- Konferencja EPAC/EACN po raz pierwszy w Polsce
- Spotkanie Szefa CBA z szefem Austriackiego Biura Antykorupcyjnego
- Szef CBA z wizyta na Ukrainie
- Przedstawiciele Ukrainy z wizytą w CBA
- Spotkanie CBA z ukraińskimi dziennikarzami
- Porozumienie pomiędzy CBA, a STT podpisane