13.09.2007 7 osób zatrzymanych za ustawianie przetargów w Telefonii Dialog SA
Wrocławscy agenci CBA zatrzymali Grzegorza R., dyrektora odpowiedzialnego za umowy i zakupy w spółce Telefonia Dialog SA. oraz sześciu współpracujących ze spółką biznesmenów, którzy wielokrotnie wręczali łapówki za zapewnianie zleceń i zamówień. CBA ustaliło, że proceder ten trwał od czterech lat. To efekt realizacji kolejnego wątku w śledztwie dotyczącym płatnej protekcji w Ministerstwie Rolnictwa.
Funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego od kilku miesięcy pracują nad rozwiązaniem nowych wątków pojawiających się w śledztwie dotyczącym odrolnienia za łapówkę atrakcyjnej nieruchomości pod Mrągowem. Zatrzymani przez CBA Piotr R. i Andrzej K., byli wcześniej członkami kierownictwa spółki "Telefonia Dialog SA" z siedzibą we Wrocławiu. Spółka ta jest w pełni własnością KGHM Polska Miedź SA.
W wyniku obecnej realizacji agenci CBA zatrzymali w mieszkaniu w Lubinie Grzegorza R., Dyrektora Departamentu Umów i Koordynacji Zakupów w spółce Telefonia Dialog SA, a w siedzibach innych firm i w domach, sześciu biznesmenów współpracujących z tą spółką. Siódmy z podejrzewanych został zatrzymany wprost po przylocie z zagranicy na wrocławskie lotnisko. CBA współpracowało tu ze Strażą Graniczną.
Na podstawie zgromadzonych przez CBA materiałów dowodowych Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Grzegorzowi R. siedem zarzutów mających charakter korupcyjny. Wraz z zatrzymanym wcześniej dyrektorem ds. logistyki w Telefonii Dialog SA Tomaszem K. miał on zapewniać zlecenia i zamówienia w zamian za łapówki. Zarzuty usłyszy także sześciu pozostałych zatrzymanych oraz dwie inne osoby, które nie zostały do sprawy zatrzymane.
Zamówienia dotyczyły codziennej działalności biura Dialogu: od dostaw materiałów biurowych po usługi serwisowe pojazdów i wynajem nieruchomości. Zatrzymani przez CBA przedsiębiorcy wielokrotnie, w warunkach czynu ciągłego, wręczali różnorodne korzyści majątkowe o wartości sięgającej wielu dziesiątek tysięcy złotych. Według ustaleń dokonanych przez CBA ten proceder trwał nieprzerwanie nawet od czterech lat.
Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze CBA przeszukali gabinet zatrzymanego dyrektora oraz mieszkania i pomieszczenia biurowe w siedmiu firmach współpracujących z Telefonią Dialog SA. Zabezpieczono wiele tomów dokumentacji, podręczne notatki oraz sprzęt informatyczny mogące stanowić dowody w sprawie.
Śledztwo prowadzone przez prokuraturę wspólnie z CBA jest nadal rozwojowe, niewykluczone są kolejne zatrzymania i nowe zarzuty.
Andrzej K. i Piotr R. zostali zatrzymani przez CBA w lipcu br. w związku z płatną protekcją - za wielomilionowe kwoty, powołując się na swoje wpływy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oferowali tzw. odrolnienie każdego obszaru ziemi w kraju. Decyzją sądu od momentu zatrzymania przebywają w areszcie.
Piotr Kaczorek, Centralne Biuro Antykorupcyjne