Nawigacja

Patron Archanioł Gabriel

Patron Archanioł Gabriel

Męstwo, odwaga i całkowita wierność zasadom - to wartości przyświecające każdemu funkcjonariuszowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w szczególny sposób uosabia patron służby – Archanioł Gabriel

Archanioł Gabriel to postać powszechnie rozpoznawalna, niosąca uniwersalne przesłanie, która odgrywa istotną rolę w kulturze Wschodu i Zachodu, łączy ludzi, uosabiając uczciwość i lojalność. Tak też Centralne Biuro Antykorupcyjne działa na rzecz państwa polskiego poprzez walkę z korupcją.

Archanioł Gabriel został ustanowiony patronem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2021 roku podczas uroczystości z okazji 15-lecia powołania Biura. Centralne Biuro Antykorupcyjne nie jest pierwszą służbą, która wybrała archanioła lub świętego na swojego patrona – tradycja ta upowszechniona jest również w innych formacjach. Archanioł Michał jest patronem Policji, a św. Mateusz Ewangelista – patronem Straży Granicznej. Co ciekawe, Archanioł Gabriel jest również patronem dyplomatów, posłańców i pocztowców.

 

Utożsamienie symboli Archanioła Gabriela z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym

Opis graficzny poszczególnych atrybutów Archanioła Gabriela.

W imieniu Gabriel zawarta jest nadzieja i poczucie bezpieczeństwa. Wizerunek Archanioła umieszczony na sztandarze Centralnego Biura Antykorupcyjnego oddaje wielokulturowość dziedzictwa Rzeczpospolitej, a symbole wpisane w jego postać charakteryzują działalność służby. W brązowe, falujące włosy wpleciona jest niebieska opaska ze złotym krzyżem, symbol służby i hierarchii. Uwidacznia się to w funkcjonowaniu Biura – Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest centralnym organem administracji rządowej nadzorowanym przez Prezesa Rady Ministrów. Głowa Archanioła jest przedstawiona na tle złotej aureoli, która oznacza godność każdego człowieka i szacunek do służby funkcjonariuszy. Gabriel ubrany jest w zbroję – symbol wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu, jakim jest zwalczanie korupcji. Warto zwrócić uwagę na dłonie anioła. Uniesiony palec prawej dłoni przypomina o konieczności kierowania się rozwagą i podporządkowaniu dyscyplinie i prawu. W lewej dłoni Archanioł dzierży lilie, symbol uczciwości i lojalności. Postać Gabriela nie byłaby pełna bez skrzydeł. Złote skrzydła symbolizują dbanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne o interesy Polski poprzez zapewnianie jej ochrony i bezpieczeństwa. Archanioł okryty jest białą szatą i czerwonym płaszczem. Biel oznacza sumienność i bezstronność, a czerwień utożsamiana jest z oddaniem i patriotyzmem.

 

Znaczenie Archanioła Gabriela dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Archanioła Gabriela uroczyście ustanowiono patronem służby 9 czerwca 2021 roku z okazji  15. rocznicy powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w trakcie Mszy Świętej w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. W trakcie przemówienia wygłaszanego w ramach oficjalnych uroczystości jubileuszowych, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, płk Andrzej Stróżny, uzasadnił wybór Archanioła Gabriela na patrona służby:

Szef CBA Andrzej Stróżny odczytuje przemówienie przez mikrofon. Za nim stoi Prezydent RP Andrzej Duda. W tle widać biało czerwoną flagę oraz trzech mężczyzn.

„Decyzja, by ustanowić patrona CBA, pragnę to podkreślić ze szczególną mocą, nie jest dziełem przypadku. Archanioł Gabriel – «Boży wojownik», to w tradycji chrześcijańskiej strażnik wydarzeń najważniejszych, strażnik Raju – a więc pryncypiów, kardynalnych norm, praw. Chcemy, aby właśnie On – uosobienie niezłomnej wierności zasadom oraz niestrudzonej służby, postać szlachetna, ale także pełna mocy – otaczał nas opieką i był wsparciem dla naszej służby na rzecz państwa polskiego i Narodu.
Symboliczna opieka patrona, który towarzyszy, czuwa, pociesza, usuwa wątpliwości i zachęca do podejmowania trudu bez lęku z pewnością będzie dodawała nam sił. Ale równocześnie, i to też chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, Archanioł Gabriel jest tylko posłańcemTo, czy i w jaki sposób zrealizujemy powierzoną nam misję zależy od nas samych. Patron będzie nas chronił swoją tarczą niezachwianej wiary w sens poselstwa, ale to od naszej determinacji w wykonywaniu zadań zależy powodzenie”.

 

Historia nadania sztandaru Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Sztandar CBA podzielony na trzy częsci. Pierwsza część przedstawia logo CBA i datę założenia w języku łacińskim na czerwonym tle. Druga część przedstawia wizerunek Archanioła Gabriela. Trzecia część  przedstawia godło Polski na czerwonym tle.

W trakcie uroczystości obchodów 15–lecia służby oprócz wyboru patrona dokonano nadania sztandaru z wizerunkiem Archanioła Gabriela. Ceremonia wręczenia sztandaru Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu odbyła się 9 czerwca 2021 roku w dziedzińcu Belwederu w obecności Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy.

Sztandar ufundowano ze składek byłych, obecnych pracowników i funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W trakcie uroczystości odczytano Akt Ufundowania i Nadania Sztandaru podpisany przez przedstawicieli fundatorów oraz Akt Wręczenia Sztandaru. Uroczyste wręczenie Sztandaru poprzedziło symboliczne wbicie w drzewce gwoździ honorowych, a następnie złożono podpisy w Księdze Pamiątkowej. Oficjalnego przekazania Sztandaru w ręce Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego płka Andrzeja Stróżnego dokonał Premier Mateusz Morawiecki.

O znaczeniu nadania sztandaru Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu mówił w swoim przemówieniu w trakcie uroczystości Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego płk Andrzej Stróżny:

„Obchody jubileuszu piętnastu lat istnienia CBA rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Bazylice Świętego Krzyża, w trakcie której Archanioł Gabriel został ustanowiony patronem Biura i poświęcony został Sztandar CBA. Sztandar, który stanowi symbol. Sztandar, który jest kluczem do zrozumienia ważnych dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego spraw – wierności tradycyjnym wartościom, jedności, odwagi i zaangażowania, sumiennej pracy w służbie Ojczyźnie. Cieszę się, że za kilka chwil nastąpi jego uroczyste wręczenie. Czekaliśmy na ten moment wiele miesięcy”.

Istotną rolę nadania sztandaru Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu podkreślał w swoim przemówieniu również Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda:

Prezydent RP Andrzej Duda wbija pamiątkowy gwóźdź w drzewiec sztandaru CBA. Za nim stoją dwie ubrane na czarno kobiety. W tle znajduje się trójka ludzi.„Bardzo dziękuję Panu Premierowi za obecność dzisiaj, bardzo dziękuję za dokonanie tego niezwykle symbolicznego aktu, jakim jest wręczenie służbie sztandaru, który ma swoją niezwykłą, nie tylko herbową, lecz także historyczną symbolikę. Przecież to wokół sztandaru gromadzili się rycerze w bitwie, by bronić ziemi, bronić swojego kraju, by spełniać swoją rycerską misję i dopełniać swojej rycerskiej przysięgi.
Jest to więc bardzo ważne, by formacja, która dba o bezpieczeństwo i porządek w państwie, także miała swój sztandar, który będzie skupiał, symbolizował jedność i w jakimś sensie nadawał tej walce dodatkowy sens. A z drugiej strony – budował także siłę państwa jako właśnie tej instytucji, która skupia i jednoczy, a której Centralne Biuro Antykorupcyjne służy jak mało która ze służb: właśnie budowaniu jego siły, spoistości, budowaniu tego, o czym mówiłem, wręczając przed momentem wszystkie te nadane odznaczenia. Dziękuję za budowanie porządnego, uczciwego państwa – taka jest wielka rola Służby. 
Jest także dla mnie – jako dziś głowy polskiego państwa – radością i zaszczytem, że uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się właśnie tu, w Belwederze, w tej, jak wspomniałem, historycznej siedzibie głowy państwa, co samej uroczystości – aktowi nadania sztandaru – dodaje dodatkowego wymiaru”.

do góry