Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

15.04.2008 12 osób odpowie za korupcję w oleśnickim samorządzie

15.04.2008

Aż dwanaście osób, w tym wójt Andrzej P., odpowie za korupcję w oleśnickim samorządzie, sprawa trafiła już do sądu. Postawiono im łącznie blisko pięćdziesiąt zarzutów. Wcześniej funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z delegatury we Wrocławiu rozpracowali sprawę zakupu podwrocławskich nieruchomości gminnych za niezwykle niskie kwoty.

Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia w sprawie ustawiania przez gminnych urzędników z Oleśnicy przetargów na zakup atrakcyjnych gruntów. CBA ustaliło, że informacje o części przetargów na nieruchomości ukrywano w specjalnej zakładce na oficjalnej stronie internetowej gminy, dostępnej tylko dla wtajemniczonych w proceder.

Do pierwszych realizacji w tej sprawie doszło w czerwcu 2007 roku. Funkcjonariusze wrocławskiej delegatury CBA zatrzymali m.in. wójta dolnośląskiej gminy Oleśnica Andrzeja P., Dariusza L. - skarbnika gminy, Adama S. kierownika jednego z referatów a jednocześnie przewodniczącego komisji przetargowej oraz prezes gminnej spółki komunalnej Halinę W. Andrzej P. i Halina W. zostali wtedy tymczasowo aresztowani.

Funkcjonariusze CBA prowadzący wielomiesięczne śledztwo w tej sprawie nie tylko potwierdzili wcześniejsze informacje o ustawianiu gminnych przetargów, ale również ujawnili inne nieprawidłowości o charakterze korupcyjnym, m.in. fakt przyjęcia przez wójta Oleśnicy 30 tys. zł. „wynagrodzenia” za korzystne rozstrzygnięcie przetargu. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu postawiła urzędnikom w sumie 47 zarzutów o charakterze korupcyjnym. Siedem osób przyznało się w całości lub w części do stawianych im zarzutów i wniosło o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy.

Dzięki ujawnieniu korupcyjnego procederu przez CBA gmina Oleśnica odzyskała od oskarżonych wiele nabytych przez nich w ustawionych przetargach nieruchomości, a same przetargi zostały unieważnione z powodu rażących naruszeń prawa przy ich przeprowadzaniu.

 

Piotr Kaczorek, CBA 

 

 

do góry