Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

17.01.2012 Międzynarodowi przestępcy zatrzymani przez CBA

17.01.2012

Trzech Łotyszy zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem wprowadzania do obrotu dużych ilości fałszywych banknotów. Jest to wynik pierwszej tak dużej międzynarodowej operacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzonej wspólnie z łotewskim odpowiednikiem – Biurem Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB). Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Kilkumiesięczna współpraca pomiędzy CBA i KNAB doprowadziła do zatrzymania trzech osób na terenie Polski i Łotwy. Sprawa dotyczy podejrzenia działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym zajmującej się obrotem fałszywymi banknotami.

Dwóch z podejrzanych Łotyszy zostało zatrzymanych przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w jednym z lubelskich hoteli. Do zatrzymania użyto specjalnej grupy szturmowej CBA oraz funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Trzecia osoba została zatrzymana w Rydze przez łotewskich agentów. Wszyscy są w wieku od 35 do 51 lat. W trakcie wykonywanych czynności zabezpieczono wprowadzone do obiegu blisko 100 tys. euro w banknotach  o nominałach 20, 50 i 100 euro. Grupa działała na terenie Lublina, Kielc, Wrocławia oraz na Łotwie.

W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzania do obiegu fałszywych pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Dwóch mężczyzn zatrzymanych w Polsce decyzją Sądu trafiło do aresztu. W sprawie trzeciej osoby trwa procedura o wydanie jej Europejskim Nakazem Aresztowania z Łotwy do Polski.

 

Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA

do góry