Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

25.11.2008 CBA i służby zagraniczne wspólnie zwalczają korupcję

25.11.2008

Elektroniczny System Odzyskiwania Mienia, podręcznik dla służb antykorupcyjnych, ponad 300 przeszkolonych funkcjonariuszy CBA w kraju i za granicą to efekt współpracy z partnerami niemieckimi, belgijskimi i holenderskimi. W ramach projektu Transition Facility 2006 z udziałem przedstawicieli służb polskich i zagranicznych podsumowano wyniki kilkunastomiesięcznej pracy.

W ramach wsparcia finansowego Unii Europejskiej CBA uczestniczyło w polsko- niemieckim projekcie bliźniaczym Transition Facility 2006 ,,Poprawa działań antykorupcyjnych w Polsce”, przy współudziale partnerów belgijskich. Celem tego przedsięwzięcia jest jeszcze efektywniejsze działanie CBA w zakresie ustawowych zadań (walki z korupcją, przestępstwami ekonomicznymi i szeroko rozumianej prewencji antykorupcyjnej).

W wyniku intensywnych prac funkcjonariuszy CBA, zagranicznych ekspertów i zaproszonych przez Biuro przedstawicieli innych polskich służb przygotowano do wdrożenia Elektroniczny System Odzyskiwania Mienia (ESOM). Jest to narzędzie informatyczne wspierające pracę funkcjonariuszy CBA, prokuratorów, sędziów i policjantów w zakresie odzyskiwania mienia pochodzącego m.in. z przestępstw korupcyjnych. Program zawiera szereg istotnych informacji ułatwiających skuteczną pracę śledczych przy odzyskiwaniu korzyści majątkowych pochodzących z przestępstwa. System jest przeniesionym na polskie warunki prawne modelem wdrożonym w Niemczech i Czechach.

ESOM nie jest jedynym efektem projektu. Utworzono także praktyczny podręcznik dla służb zwalczających korupcję i przestępstwa ekonomiczne pt. ,,Europa bez korupcji. Studium przypadków. Kazusy polsko- niemiecko- belgijskie. Podręcznik dobrych praktyk”. Eksperci zaangażowani w projekt stworzyli kompendium, które ma przyczynić się do poprawy zwalczania korupcji w Polsce. Zawiera on szczególnie cenne dla śledczych- praktyków porównanie konkretnych spraw rozwiązanych przez CBA oraz służby niemiecką i belgijską. Podręcznik zaopatrzony jest w informacje opisujące stan prawny w zakresie zwalczania korupcji we wszystkich trzech krajach. Daje to możliwość wymiany doświadczeń wszystkim trzem służbom, a zarazem innego spojrzenia na możliwości rozpracowania i zakończenia takiej samej sprawy.

W ramach projektu przeprowadzono szereg praktycznych szkoleń, które pozwoliły na wymianę międzynarodowych doświadczeń i dobrych praktyk z ekspertami niemieckimi i belgijskimi. Przeszkolono ponad 300 funkcjonariuszy. W ramach projektu funkcjonariusze CBA mieli okazje obserwować pracę agentów służb antykorupcyjnych w Belgii, Holandii i Niemczech. Mimo, że CBA jest najmłodszą służbą wśród instytucji zaangażowanych w projekt, to jednak rozwiązania stosowane przez Biuro wielokrotnie cieszyły się uznaniem partnerów zagranicznych.

Partnerami twinningowymi są: niemiecki  Federalny Urząd Administracji przy współudziale DIE w Hamburgu (Biuro do Walki z Korupcją) oraz belgijski Centralny Urząd Zwalczania Korupcji (OCRC). Projekt realizowano także przy wsparciu holenderskiej służby antykorupcyjnej Rijksrecherche.

Temistokles Brodowski, CBA

do góry