Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

25.06.2009 Byli prezes i przedstawiciel zarządu Eurofaktor zatrzymani.

25.06.2009

Katowicka delegatura CBA prowadzi śledztwo związane ze sprzedażą nieruchomości należącej do spółki Eurofaktor. Nieruchomość wcześniej była własnością spółki Skarbu Państwa. Były prezes zarządu Eurofaktor wspólnie z byłym członkiem zarządu narazili swoją spółkę na straty sięgające blisko 18 mln zł. Zatrzymani przez CBA mężczyźni trafili do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, tam usłyszeli zarzuty.

Były prezes zarządu Eurofaktor, Bronisław H. i były członek zarządu spółki Janusz Z. zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Agenci podczas prowadzenia śledztwa ujawnili, że Bronisław H. i Janusz Z. wyrazili zgodę na sprzedanie ponad 10 hektarowej działki budowlanej należącej do ich spółki, a wcześniej nabytej od spółki Skarbu Państwa. Zatrzymani przez CBA mężczyźni pozwolili na sprzedaż nieruchomości za cenę znacznie poniżej jej wartości rynkowej. W sierpniu 2007 roku od Eurofaktor działkę kupiła spółka Brynów Park, mimo że inni oferenci proponowali dwukrotnie wyższą cenę. Bronisław H. i Janusz Z. narazili Eurofaktor na stratę nie mniejszą niż blisko 18 milionów zł. Jak się okazało pod koniec 2007 roku wartość nieruchomości wzrosła do 114 mln złotych, mimo że nowy właściciel nie poczynił żadnych nakładów, aby do tego doszło.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach obu zatrzymany postawiła zarzut nadużycia uprawnień związanych z zajmowaniem, się majątkiem spółki.
Wobec byłego prezesa spółki i jej członka zastosowano odpowiednio poręczenie majątkowe w wysokości 150 tys. zł i 50 tys. zł.
Sprawa jest wielowątkowa i rozwojowa. Funkcjonariusze katowickiego Biura nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
 
Temistokles Brodowski, CBA
 
do góry