Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

03.12.2014 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet

03.12.2014

Od 1999 r., dzień 25 listopada jest oficjalnie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Właśnie tego dnia rozpoczyna się również, trwająca do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka), ogólnoświatowa Kampania „16 Dni Przeciwko Przemocy”. Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat przemocy ze względu na płeć oraz wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet.

Przemoc wobec kobiet stanowi jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji. Zgodnie z zaprezentowanymi w marcu bieżącego roku badaniami Europejskiej Agencji Praw Podstawowych w Polsce około 19% kobiet między 18 a 72 rokiem życia doświadczyło przemocy ze strony męża lub partnera. Statystycznie oznacza to, że około trzy i pół miliona kobiet w Polsce, przynajmniej raz w swoim życiu, padło ofiarą przemocy fizycznej. Jednocześnie, jak wynika z danych za rok 2013 zbieranych przez Policję w ramach działań podjętych w procedurze „Niebieskie karty”, liczba kobiet - ofiar przemocy, wyniosła 58 310. Natomiast statystyki sądowe za ten rok identyfikują jedynie 13 782 kobiet jako pokrzywdzone przestępstwami kwalifikowanymi w ramach przemocy w rodzinie. Zestawienie tych danych pokazuje nam jak duża liczba kobiet pozostaje sama, bez pomocy i wsparcia w świetle doznawanej krzywdy.

W tym roku po raz kolejny kampania „16 Dni” realizowana będzie przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe w całej Polsce. Jednym z głównych założeń Kampanii jest zachęcanie uczestników do skupienia się na problemach z zakresu szeroko pojętej przemocy ze względu na płeć.

2 grudnia 2014 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się czwarte posiedzenie Zespołu opiniodawczo-doradczego „Kobiety w Służbach mundurowych”. W posiedzeniu Zespołu uczestniczyła pani prof. Małgorzata Fuszara Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Spotkanie było jednym z elementów kampanii „16 dni przeciwko przemocy” i było okazją do dyskusji o problemie przemocy w środowisku służb mundurowych.

W spotkaniu uczestniczyły: Pełnomocnik Ministra ds. Równego Traktowania w Służbach Mundurowych Podległych albo Nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, przedstawicielki CBA, Policji, Wojska, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej, BOR-u, ABW, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celnej.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania poświęconej kampanii.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik Prasowy CBA

do góry