Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

02.03.2016 Ustawili przetarg na 20 mln zł na sprzęt meteo dla lotnisk

02.03.2016
  • Ustawili przetarg na 20 mln zł na sprzęt meteo dla lotnisk
    Ustawili przetarg na 20 mln zł na sprzęt meteo dla lotnisk

Agenci CBA ujawnili zmowę przetargową przy zakupie przez IMGW systemów pomiarów meteorologicznych dla 7 polskich lotnisk cywilnych. Wartość zamówienia przekracza 20 mln zł. Profesor i dyrektor z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej usłyszeli już zarzuty.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA  ujawnili  nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk  -  do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców. Zarzuty zmowy przetargowej  usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW.  

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej  w Ostrołęce. Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych dr. Rafała B.

Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone jest powiększenie listy zarzutów i kolejni podejrzani.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry