Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

13.05.2016 Ukraińskie NABU będzie współpracować z CBA

13.05.2016

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda i Dyrektor Narodowego Antykorupcyjnego Biuro Ukrainy Artem Sytnyk podpisali memorandum o współpracy. To pierwsze takie porozumienie NABU zawarte z inną zagraniczną służbą antykorupcyjną.

Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy zostało powołane w 2014 r. i  jest na etapie wyboru jak najlepszego modelu służby,  od której mogło by nabyć wiedzę i  korzystać z doświadczenia. Dlatego Ernest Bejda podkreślił, że czujemy się wyróżnieni,  że to właśnie m.in. na bazie dotychczasowych  doświadczeń CBA będzie budowana ukraińska służba antykorupcyjna. 

Dyrektor Sytnyk również  przyznał,  że jego służba badała doświadczenia  w Polsce, Rumunii, Austrii i w innych krajach w celu wyboru najlepszego modelu do zwalczania korupcji, który może być zastosowany na Ukrainie.  Wybrano model stosowany od 10 lat z powodzeniem w Polsce  - dlatego pierwsze porozumienia o współpracy z inną zagraniczną służbą podpisane zostało podpisane właśnie z CBA.   

Celem wizyty  przedstawicieli NABU w Warszawie  oprócz podpisania memorandum była  wymiana doświadczeń w zakresie zwalczania i zapobiegania korupcji. Podczas spotkań rozmawiano na temat  wzajemnej współpracy przy realizacji działań dochodzeniowych, operacyjnych, kontrolnych oraz analitycznych w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania korupcji w oparciu o istniejące kanały współpracy międzynarodowej, szkoleń funkcjonariuszy, programów edukacyjnych czy wymiany ekspertów.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry