Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

21.06.2016 CBA zatrzymuje „na gorąco”. Aresztowanie.

21.06.2016
  • CBA zatrzymuje „na gorąco”. Aresztowanie.
    CBA zatrzymuje „na gorąco”. Aresztowanie.

Powoływali się na wpływy w organach celnych, wzięli pieniądze, natychmiast zostali zatrzymani przez łódzkich funkcjonariuszy CBA. Sprawa dotyczy fikcyjnego eksportu towarów na terytorium Ukrainy. Jest tymczasowy areszt dla Larysy O.

Ustalenia funkcjonariuszy z łódzkiej delegatury CBA wskazywały na  istnienie przestępczego procederu polegającym na powoływaniu się na wpływy w organach celnych w związku z fikcyjnym eksportem towarów na terytorium Ukrainy. Uzyskanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza obszar celny UE miało być opłacane łapówkami dla funkcjonariuszy celnych.

Niedługo trzeba było czekać na rozstrzygającą realizację „na gorąco”.Bezpośrednio po przyjęciu korzyści majątkowej - blisko 14 tys. zł -  agenci CBA,    zatrzymali Larysę O. pochodzenia ukraińskiego oraz obywatelkę Ukrainy Larysę B. Godzinę później zatrzymano Franciszka O., także pochodzenia ukraińskiego.

Przeszukano miejsca zamieszkania i biura użytkowane przez zatrzymanych, zabezpieczono znaczną ilość gotówki. Zabezpieczono dokumentację podatkowo-księgową w 13 firmach na terenie całej Polski, wobec których zaistniało podejrzenie, iż mogą brać udział w tym przestępczym procederze.

Prokurator przedstawił  zatrzymanym zarzuty płatnej protekcji.

Larysa O. decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na 2 miesiące.

Wobec Larysy B. prokuratura zastosowała  poręczenie majątkowe w wysokości 15 tys. zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, a wobec Franciszka O. - poręczenie majątkowe w wysokości 8 tys.  zł i dozoru policji.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi powierzyła śledztwo do prowadzenia  w całości Delegaturze CBA w Łodzi.  Sprawa jest rozwojowa.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

do góry