Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

08.07.2016 Areszt dla byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

08.07.2016
  • Areszt dla byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
    Areszt dla byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Zatrzymany przez CBA były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju został aresztowany na dwa miesiące. Usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wsparcie finansowe ze środków publicznych dla spółek. O takim samym czasie aresztu sąd zdecydował również wobec drugiego z trzech zatrzymanych przez CBA osób - członka zarządów i rad nadzorczych szeregu spółek

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i dwie inne osoby.  Sprawa dotyczy m.in. udzielania w 2015r. wsparcia finansowego, w tym pochodzącego z funduszy Unii Europejskiej, przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym.

Były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Krzysztof K. usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wsparcie finansowe ze środków publicznych dla spółek. Drugiemu podejrzanemu, biznesmenowi, przedstawiono zarzut udzielania korzyści majątkowych znacznej wartości dyrektorowi NCBR. Trzeciemu podejrzanemu zarzucono wręczanie korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną. Prokurator zastosował wobec niego  poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł i zakaz opuszczania kraju.

W tym samym czasie agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli także do  ponad 20 miejsc w całej Polsce, w tym do siedziby Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Śledztwo dotyczące m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w NCBR; powoływania się na wpływy i podjęcie się  pośrednictwa w załatwieniu korzystnych decyzji administracyjnych w instytucjach państwowych oraz samorządowych w zamian za korzyści majątkowe prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK wspólnie z funkcjonariuszami CBA z Rzeszowa.

 Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry