22.11.2016 CBA: 16 mln nienależnego dofinansowania
Podejrzenie popełnienia przestępstwa przez wicemarszałka wielkopolski Krzysztofa Grabowskiego. Sztucznie utworzona grupa producencka. CBA ujawnia ponad 16 mln zł strat agencji rolnej.
Agenci CBA z Poznania ujawnili nieprawidłowości związane z działalnością i powstaniem grupy producenckiej z branży spożywczej. Funkcjonariusze złożyli w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. W proceder jest zamieszanych siedem osób.
Ustalenia CBA wskazują, że obecny wicemarszałek Krzysztof Grabowski w 2011 roku, jeszcze jako członek zarządu województwa wielkopolskiego, nie dopełnił obowiązków i wydał decyzję stwierdzająca spełnienie przez jedną z wielkopolskich spółek warunków wstępnego uznania jako grupę producentów owoców i warzyw. Podjął taką decyzję mimo tego, że grupa została sztucznie wykreowana, nie spełniała wymaganych prawem warunków. Z przedłożonych informacji wynika np. że produkcja niektórych członków grupy miała zupełnie marginalny, poniżej procentowy udział w wartości produkcji całej grupy.
Taka decyzja otworzyła jednak spółce drogę do uzyskania milionów złotych nienależnych dotacji.
Zawiadomienie składane przez CBA mówi o tym, iż Krzysztof Grabowski działał w celu umożliwienia uzyskania korzyści majątkowych przez tą spółkę.
Faktycznie – już po tej decyzji „o uznaniu” ponad 16 mln zł państwowego dofinasowania trafiło do prywatnej kasy poznańskich biznesmenów.
Podejrzenia CBA niezgodnej z prawem działalności dotyczą także dwóch pracowników urzędu marszałkowskiego z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz czterech urzędników, w tym byłego wicedyrektora, z poznańskiego oddziału ARiMR.
CBA zwróciło się do prokuratury o powierzenie śledztwa do prowadzenia w całości poznańskiej delegaturze Biura.
Temistokles Brodowski CBA