Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09.10.2017 Zatrzymania ws. warszawskiej reprywatyzacji

09.10.2017

Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymało trzy kolejne osoby w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji: byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej i biznesmena.

Zatrzymań dokonano  w śledztwie  nadzorowanym przez  Prokuraturę Regionalna we Wrocławiu w związku m.in. z reprywatyzacją wartej ok 160 mln zł działki  tuż przy Pałacu Kultury. Trwają czynności, podejrzani usłyszą zarzuty. 

CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi 68  śledztwa dotyczące blisko 200 adresów - większość z nich to cenne, o wielomilionowej wartości działki, kamienice. 

I tak funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali w styczniu br. 5 osób, a w lutym kolejne 3 osoby. Wśród zatrzymanych był m.in. były urzędnik ze stołecznego ratusza, prawnik, były z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i dwie inne osoby z tego biura, pracujące w momencie zatrzymania w jednostkach samorządowych Warszawy.  W połowie maja agenci  zatrzymali kolejne 8 osób m.in. biznesmena - jednego ze najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, dwóch rzeczoznawców i trzech adwokatów.  Połowa z tych zatrzymanych decyzja sądu trafiła do aresztu.

Obok śledztw CBA przeprowadziło także kontrolę  (rozpoczętą w kwietniu 2016 r.) dotyczącą reprywatyzacji w stołecznym ratuszu.  Na 50 zbadanych procedur aż w 12 przypadkach ujawniliśmy nieprawidłowości.  I tak np. 4 działki warte 100 mln zł przez nieprawidłowości w działaniach miasta zostały przejęte przez skupujących roszczenia za 852 tys. zł.  Nasze wnioski  pokontrolne trafiły do Rady Warszawy i do prokuratury.

Piotr Kaczorek, CBA

do góry