Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

19.03.2018 Wyłudzenia z PFRON. Już 75 podejrzanych

19.03.2018

W ramach śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Poznaniu, dotyczącego grupy zajmującej się wyłudzaniem środków pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Prokuratura Regionalna w Poznaniu, postawiła zarzut kolejnej osobie. Wśród 75 obecnie podejrzanych są osoby kierujące firmami, które służyły do wyłudzania środków z PFRON, ale także pracownicy, którzy zawierali fikcyjne umowy o pracę, biorąc tym samym udział w oszukańczym procederze.

Do pierwszych zatrzymań doszło w grudniu 2016 r. Funkcjonariusze z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali prezesa, dyrektora i czworo pracowników jednej z lokalnych spółek - zakładu pracy chronionej. Prezes został wtedy tymczasowo aresztowany. Postępowaniem objęto działalność kilku powiązanych podmiotów gospodarczych,  które od 2005 uzyskały dofinansowanie z PFRON w kwocie przekraczającej kilkanaście milionów złotych.

W PFRON przedkładano dokumenty dotyczące zatrudniania pracowników niepełnosprawnych, w sytuacji, gdy osoby te faktycznie takiej pracy nie świadczyły. Nielegalnie uzyskane pieniądze pochodziły z miesięcznych dofinansowań z PFRON do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Teraz Prokuratura Krajowa zdecydowała o przedłużeniu śledztwa do 8 września a jego zakres uległ poszerzeniu - badana jest działalność powiązanych z głównym podejrzanym kolejnych podmiotów. 

W innym śledztwie, wszczętym na podstawie materiałów operacyjnych i prowadzonym przez Delegaturę CBA w Poznaniu, Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 25 oskarżonym obejmujący 314 zarzutów dotyczących wyłudzenia ponad 6 mln zł środków publicznych w związku z realizacją projektów unijnych w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - POKL".  Oprócz oszustw oskarżeni odpowiedzą także za przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy.

Agenci CBA ustalili, że przedkładano poświadczające nieprawdę faktury VAT oraz dokumenty stanowiące podstawę do uzyskania wsparcia finansowego.

Sprawa dotyczy działalności członków zarządu Stowarzyszenia Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz osób i podmiotów z terenu wielkopolski oraz innych regionów kraju, które współdziałały w przestępczym procederze.

Tutaj także zabezpieczono u podejrzanych mienie w postaci pieniędzy oraz nieruchomości.

 

Piotr Kaczorek, CBA

do góry