Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Łapówka

13.06.2018 Pół miliona euro w walizce. 5 zatrzymanych „na gorąco”. Pranie pieniędzy

13.06.2018

Agenci z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali w wyniku operacji specjalnej 5 osób zamieszanych w proceder tzw. prania pieniędzy. Do zatrzymania doszło w jednym z podwarszawskich hoteli, tuż po tym jak warszawski biznesmen wziął walizkę z 500 tys. Euro, które miały pochodzić z przestępstwa. Część pozostałych zatrzymanych miała stanowić m.in. jego obstawę na miejscu.

Cała akcja łódzkich agentów CBA miała dynamiczny charakter.  Grupa zachowywała  dużą ostrożność w prowadzeniu swojego nielegalnego interesu i nie spodziewali, że zostaną zatrzymani. Byli zaskoczeni.

Ustalenia CBA wskazują, że za 10%  prowizję biznesmen wraz z grupą wspólników miał doprowadzić do wyprania pół miliona euro - podjąć  działania zmierzające do wprowadzenia pieniędzy do legalnego obrotu. Ustalenia CBA wskazują także, że tym procesie miały zostać wykorzystane fikcyjne faktury VAT ale także bardziej skomplikowane operacje i instrumenty finansowe.

Zgromadzone materiały trafią teraz do  Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty.

Czynności powadzone przez łódzkich agentów CBA trwają.  Sprawa jest rozwojowa, badane będą inne wątki oraz czy tego typu proceder nie był już wykorzystywany przez zatrzymaną grupę wielokrotnie wcześniej.

 

Piotr Kaczorek , CBA 

do góry