Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

26.06.2018 13 zatrzymany z grupy „przebierańców”. Za 1 mln zł załatwiał zwolnienie z aresztu

26.06.2018

Ta realizacja to kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez katowickie CBA. Zatrzymani udawali agentów ABW i SKW. Powoływali się na wpływy w wymiarze sprawiedliwości i służbach specjalnych. Żądali i przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za załatwianie spraw. Dziś lista zatrzymanych powiększyła się do 13.

Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymany dziś warszawski przedsiębiorca miał powoływać się na wpływy i podjąć się  w sprawie prowadzonej przez prokuraturę z wielkopolski, w zamian ok. 1 mln zł doprowadzenia do zwolnienia z tymczasowego aresztu kilku podejrzanych o  przestępstwa o charakterze kryminalnym m.in. pobicia i porwania. 

Agenci CBA przeszukali mieszkanie oraz siedziby firm zatrzymanego pod kątem zabezpieczenia dokumentów, rzeczy mogących stanowić dowód w toczącym się śledztwie, a także majątku podlegającego zajęciu.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie powoływali się na wpływy w szeregu instytucjach państwowych, ministerstwach  i służbach specjalnych: SKW, ABW i CBA oraz podejmowali się pośrednictwa w załatwieniu różnych spraw w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę.

Do pierwszych ośmiu  zatrzymań w sprawie doszło w styczniu 2018 r. Prokurator zarzucił wtedy zatrzymanym przez CBA m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie innych przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym. Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych wówczas tymczasowe aresztowanie.

Ustalenia śledztwa wskazują, że grupa oferowała w zamian za korzyści majątkowe m.in. roztoczenie „parasola ochronnego służb” i wpisanie firmy na  wymyśloną, nierzeczywistą  „listę spółek specjalnych” prowadzonych przez Ministerstwo Finansów. Miało to skutkować  nie prowadzeniem wobec niej jakichkolwiek czynności kontrolnych czy śledczych.

W innym przypadku spowodowano u poszkodowanego wrażenie i pełne przekonanie, że przez wiele miesięcy pracuje na rzecz państwa polskiego a w rzeczywistości pracował i działał na rzecz grupy przestępczej.

Na kolejną realizację trzeba było czekać trzy miesiące.  Wśród czterech  zatrzymanych 18 kwietnia br. był m.in. były minister sprawiedliwości Andrzej K. (w latach 2004-2005) oraz były funkcjonariusz Wojskowych Służb Informacyjnych.  Te osoby związane z „przebierańcami” podszywały się pod funkcjonariuszy między  innymi Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w zamian za korzyści majątkowe podejmowały się załatwiania spraw urzędowych wobec ustalonych przedsiębiorców.

Wg ustaleń CBA, grupa działała w okresie od lipca 2015 roku do grudnia 2017 roku.

Śledztwo prowadzi Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. 

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone dalsze zatrzymania i powiększenie listy zarzutów. 

T.Brodowski/P.Kaczorek, CBA

do góry