29.06.2018 CBA bada aferę reprywatyzacyjną w Warszawie – biznesmen z Konstancina, jego żona i znany adwokat zatrzymani. Wyłudzona nieruchomość warta 38 mln zł
Agenci z Delegatury CBA w Warszawie, w jednym ze śledztw dotyczących nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji, zatrzymali 3 osoby: biznesmena Macieja M. – jednego z najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, jego żonę Elżbietę oraz znanego warszawskiego adwokata Andrzeja M.
Funkcjonariusze CBA przeszukali rezydencję biznesmena w podwarszawskim Konstancinie oraz warszawskie mieszkanie adwokata.
Śledztwo CBA dotyczy ich udziału, działania wspólnie i porozumieniu w procesie przejęcia i wyłudzenia kamienicy i działki przy ul. Pięknej 15, nieopodal Traktu Królewskiego w Warszawie, o wartości ponad 38 mln zł. Obecnie znajdują się tam m.in. luksusowe apartamenty.
Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie (Wydział ds. Wojskowych przy ul. Nowowiejskiej), która nadzoruje śledztwo i tam usłyszą zarzuty.
Zatrzymani dziś mężczyźni – kupiec roszczeń i adwokat, byli wśród ośmiu osób zatrzymanych przez CBA 11 maja ub.r. i potem decyzją sądu aresztowanych w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w centrum stolicy, w tym działki w Warszawie przy Placu Defilad, w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki (dawny adres to ul. Sienna 29), przy ul. Twardej 8 i 10 oraz przy ul. Królewskiej 39. Oprócz nich agenci CBA zatrzymali wtedy m.in. dwoje innych adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości, syna dziś zatrzymanego biznesmena i dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych.
CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi kilkadziesiąt śledztw dotyczących blisko 200 adresów – większość z nich to cenne, o wielomilionowej wartości działki i kamienice.
Do pierwszych zatrzymań doszło jeszcze w ubiegłym roku. W styczniu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 osób, a w lutym kolejne 3. Wśród zatrzymanych byli m.in. urzędnicy, adwokat Robert N. oraz b. z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Jakub R. i rodzice urzędnika – Wojciech R. i Alina D. W połowie maja agenci zatrzymali kolejne 8 osób, o których piszemy wyżej. 9 października agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy kolejne osoby: b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorza M. i biznesmena Janusza P. Zatrzymań dokonano w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, prowadzonym m.in. w związku z reprywatyzacją wartej ok 160 mln zł działki tuż przy Pałacu Kultury. Większość z zatrzymanych przez CBA decyzją sądu trafiło do aresztu.
Lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów prokuratorskich nie jest zamknięta, śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym. Badane są także nowe wątki.
Pod koniec ub.r. agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do 20 mieszkań i firm – m.in. w Warszawie, Gdańsku i Kielcach oraz zabezpieczyli materiał dowodowy w śledztwach dotyczących reaktywacji 40 przedwojennych spółek i wielomilionowych odszkodowań na szkodę Skarbu Państwa.
Piotr Kaczorek, CBA