Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Łapówka

27.09.2018 Biomasa nie była „bio”. Korupcja przy dostawach paliwa do elektrowni. Już 42 zatrzymanych przez CBA

27.09.2018

Agenci CBA ze Szczecina na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne 2 osoby w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin.

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą. Według śledczych CBA
i prokuratury w zamian za łapówki przyjmowano surowiec, który nie spełniał wymogów jakościowych, norm technicznych. Pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa potwierdzali, że ciężarówki są wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, choć w rzeczywistości tak nie było.

Na polecenie prokuratora agenci CBA ze Szczecina zatrzymali dziś w Szczecinie i okolicach  kolejne 2 osoby podejrzane w tym śledztwie:   byłego pracownika elektrowni oraz  kierowcę dostarczającego  fałszywą biomasę. Wszyscy usłyszeli  w prokuraturze zarzuty o charakterze korupcyjnym. 

Już wcześniej na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie, zatrzymali w tym wątku śledztwa 40 osób m.in. biznesmenów i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin,  kierowców ciężarówek oraz  przedstawicieli producentów biomasy. Ówczesny główny inżynier elektrowni został zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 tys. zł. W wyniku przeszukań zabezpieczono ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników elektrowni.

Proceder, jak wskazują ustalenia śledczych, mógł spowodować wielomilionowe  straty na szkodę  spółki Skarbu Państwa - Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Piotr Kaczorek, CBA

do góry