Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.12.2018 Międzynarodowa akcja służb antykorupcyjnych CBA i KNAB. 6 osób zatrzymanych na terenie Polski i Łotwy. W tle łapówka na 800.000 euro

12.12.2018

To wspólne, międzynarodowe śledztwo służb antykorupcyjnych Polski i Łotwy. 

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali pod Poznaniem członka zarządu producenta pojazdów taboru miejskiego, a w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. Funkcjonariusze łotewskiej służby antykorupcyjnej  KNAB zatrzymali w Rydze 4 osoby: wśród nich  dyrektora  odpowiedzialnego w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme za przetargi i osoby, które pomogły  w ukryciu 800 000 euro łapówki.

Ustalenia CBA wskazują, że pieniądze miały być zapłatą, korzyścią majątkową za załatwienie kontraktu na dostawę blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi.  Przetargi były organizowane  przez Rigas Satiksme  w latach 2013-2016. 

Jak ustalili białostoccy agenci CBA te 800.000 euro, nim trafiło do Rygi, miało  zostać „przeprane” w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin.

Zatrzymani przez białostockich agentów CBA trafią do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty korupcyjne i tzw. prania pieniędzy.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz  miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do szeregu  przeszukań doszło także na terenie Łotwy.

Sprawa jest rozwojowa.

 

Piotr Kaczorek, CBA 

 

do góry