Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

21.01.2019 Trzy osoby zatrzymane ws. fikcyjnych faktur VAT

21.01.2019

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na zlecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali kolejne 3 osoby w sprawie m.in. wystawiania i wprowadzania do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT dokumentujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze. Wskutek przestępczego działania tej grupy osób, Skarb Państwa stracił ponad 320 tys. zł z tytułu nieodprowadzonego należnego podatku VAT.

Zatrzymani to przedsiębiorcy z terenu województwa śląskiego prowadzący firmy w Warszawie i Krakowie. Zostali doprowadzeni do śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty.

To kolejna odsłona wielowątkowego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku, finansowanych ze środków publicznych i europejskich, w którym wyjaśniane są m.in. nieprawidłowości przy budowie nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach za 17,5 mln zł. W tym wątku zarzuty usłyszał były Komendant Miejski tej jednostki Straży Pożarnej i członek komisji przetargowej - ekspert spoza tej służby.

Śledztwo obejmuje także swym zakresem nieprawidłowości przy reindustrializacji oficyny w centrum Katowic – wyburzeniu kamienicy i wybudowaniu nowej w celach komercyjnych, z wykorzystaniem środków publicznych pochodzących z Programu Jessica. W tym wątku w 2017 roku zatrzymano 5 osób.  

Śledztwo w dalszym ciągu jest rozwojowe.

 

T.Brodowski, CBA

do góry