Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Łapówka

29.05.2019 CBA i NABU – operacja specjalna

29.05.2019

Zatrzymani na gorącym uczynku przyjęcia łapówki. W tle przemyt towarów wart 1 200 000 złotych. Korzyść majątkowa miała wynosić 80 000 zł. Operacja specjalna CBA i ukraińskiego NABU.

Wspólne działania CBA i ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU przyniosły efekty. Agenci z rzeszowskiej delegatury CBA przy współpracy z NABU zatrzymali na gorącym uczynku przyjęcia łapówki dwie osoby z Polski i Ukrainy. Mężczyźni powoływali się na wpływy w organach celno-skarbowych i służbach granicznych zarówno naszego kraju jak i sąsiedniej Ukrainy. Zatrzymani w zamian za łapówki mieli załatwiać import i eksport towarów o znacznej wartości bez ewidencji podczas kontroli granicznej.

Operacja specjalna miała na celu zweryfikowanie przestępczej działalności ww. osób. W finale zatrzymani mieli przemycić towar wart 1 200 000 złotych. Za „pomoc” zażądali 80 tysięcy złotych łapówki. Podczas operacji specjalnej wzięli 10 tysięcy, pozostała część korzyści majątkowej miała do nich trafić po zrealizowaniu całości przedsięwzięcia.

Mężczyźni trafili do Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Nasi funkcjonariusze na tym etapie postępowania ustalają kolejne osoby, które mogły być wplątane w ten korupcyjny proceder. Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie jest wykluczone, że doszło także do wyłudzenia podatków i prania pieniędzy.

CBA informuje, że polskie prawo przewiduje możliwość skorzystania z tzw. klauzuli wyłączającej odpowiedzialność karną w sytuacji, gdy osoba zawiadomi organ powołany do ścigania przed tym, jak ten wejdzie w posiadanie wiedzy na temat przestępstwa korupcyjnego i dobrowolnie wyjaśni szczegóły oraz wszelkie okoliczności jego dokonania.

CBA zwraca się zatem do osób, które mogły być uwikłane w korupcję i wręczyły korzyść majątkową, czy też osobistą o dobrowolne zgłoszenie się do delegatury CBA w Rzeszowie.

T. Brodowski, CBA

do góry