Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Współpraca z NABU w walce z korupcją

  • Na zdjęciu Szef CBA
  • Na zdjęciu przedstawiciele CBA i NABU
  • Na zdjęciu przedstawiciele CBA i NABU
  • Na zdjęciu przedstawiciele CBA i NABU

4 czerwca 2019 r. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda wraz z delegacją z CBA uczestniczyli w konferencji pn. „Międzynarodowa współpraca w zapobieganiu i zwalczaniu korupcji na obszarach granicznych”. Spotkanie zostało zorganizowane we Lwowie przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU). W konferencji, oprócz Polski, uczestniczyli także reprezentanci innych służb i organów zajmujących się zwalczaniem korupcji – ze Słowacji, Rumunii, Węgier i Mołdawii.

Konferencję zorganizowano przy wsparciu programu Unii Europejskiej na rzecz walki z korupcją na Ukrainie (EUACI). W trakcie spotkania strony wymieniły doświadczenia, a także określiły priorytety i kierunki dalszej współpracy. Rozmowy zaowocowały podpisaniem protokołu o wielostronnej kooperacji w zakresie zwalczania korupcji transgranicznej.

W maju 2016 r. CBA i NABU zawarły porozumienie regulujące wymianę informacji analitycznych między służbami oraz organizację wspólnych działań dochodzeniowych. Dotychczasowa współpraca przyniosła pozytywne rezultaty m.in. w maju bieżącego roku agenci z rzeszowskiej delegatury CBA przy pomocy NABU zatrzymali dwie osoby z Polski i Ukrainy, zaangażowane w przemyt towarów o wartości
1 200 000 zł.

do góry