Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

16.10.2020 Nowe informacje w śledztwie dot. wyrządzenia szkody spółce giełdowej na kwotę 90 mln zł

16.10.2020
  • Fot. ©pichetw/Photogenica
    Fot. ©pichetw/Photogenica

Delegatura CBA we Wrocławiu i Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące działań na szkodę Polnord S.A. w latach 2010-2015. Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali wczoraj 12 osób.

Materiał zgromadzony w śledztwie wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki poprzez przywłaszczenie powierzonych środków finansowych w wielkich rozmiarach, a następnie poddaniu ich procederowi prania pieniędzy. Mechanizm przestępczy polegał na nabyciu fikcyjnych wierzytelności wbrew interesowi zarządzanej spółki i transferowaniu środków za pomocą szeregu podmiotów gospodarczych na wskazane przez organizatorów konta podmiotów rejestrowanych w Polsce i za granicą. W ten sposób spółka notowana na warszawskiej giełdzie straciła ponad 70 mln złotych.

Część z zatrzymanych osób jest również podejrzana o doprowadzenie do szkody w majątku ww. spółki na kwotę 21 mln złotych przy okazji zawarcia umowy kupna-sprzedaży działki inwestycyjnej. W tym przypadku mechanizm przestępczy polegał na nabyciu działki za cenę, która była nieadekwatna do realnej wartości i znacząco zawyżona względem aktualnych dla miejsca i czasu cen rynkowych. Materiał śledztwa wskazuje, że osoby zaangażowane we wskazane działania miały świadomość, iż cena transakcji nie odpowiada wartości gruntu.

Trwają czynności procesowe z udziałem osób zatrzymanych.

Wydział Komunikacji Społecznej

do góry