Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

01.08.2021 Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

01.08.2021
  • Fot. © neymanjr / Photogenica

77 lat temu, 31 lipca 1944 r., dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi” decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania. „Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku” – głosiło wezwanie.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, w godzinę „W”. Planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. Żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

1 sierpnia jest świętem państwowym. Z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Sejm w 2009 r. uchwalił ustawę ustanawiającą ten dzień Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. „W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego - tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków” – czytamy w preambule ustawy.

W tym szczególnym dniu, oddajmy hołd tym, którzy przelali krew za siebie i za nas. O godz. 17:00 w godzinę "W" zabrzmią syreny alarmowe. Zatrzymajmy się na minutę czcząc w ten sposób pamięć powstańców warszawskich.

Cześć i chwała Bohaterom!

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry