Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09.09.2021 CBA gospodarzem III Regionalnego Seminarium Antykorupcyjnego Wysokiego Szczebla

09.09.2021
  • Fot. CBA
  • Fot. CBA
  • Fot. CBA
  • Fot. CBA
  • Fot. CBA

W dniach 8-10 września 2021 roku odbywa się zorganizowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjnego III Regionalne Seminarium Antykorupcyjne Wysokiego Szczebla adresowane do przedstawicieli agencji antykorupcyjnych Państw Regionu Bałtyckiego – Litwy, Łotwy i Estonii. Wcześniej podobne spotkania organizowały Estonia i Litwa.

W seminarium biorą udział przedstawiciele: Specjalnej Służby Śledczej (STT) z Litwy, Biuro Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB) z Łotwy, Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Estonii (KAPO) oraz Zarządu Policji i Straży Granicznej z Estonii.

Celem seminarium jest wymiana poglądów na temat zapobiegania i zwalczania korupcji w państwach bałtyckich, omówienie bieżącej współpracy oraz aktualnych wyzwań, w tym związanych z rozwojem pandemii COVID-19, jak również prognozy zagrożeń na 2022 r.

Szef CBA Andrzej Stróżny podsumował działania Biura w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 15-lecia jego powstania, a także podkreślił istotę współpracy i wzajemnych kontaktów.

W trakcie seminarium podpisano także trójstronne porozumienie o współpracy pomiędzy Specjalną Służbą Śledczą, Biurem Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji oraz Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Porozumienie ma na celu wzmocnienie współpracy w kwestiach związanych ze zwalczaniem i zapobieganiem korupcji.

CBA współpracuje z wieloma organizacjami międzynarodowymi i organami ścigania z innych państw. Celem współpracy jest wymiana najlepszych praktyk, pogłębianie wiedzy dotyczącej zjawisk korupcyjnych, rozwiązań i instrumentów funkcjonujących za granicą, jak również bieżąca wymiana informacji związana z działaniami operacyjnymi i śledczymi prowadzonymi przez służby innych państw. Biuro uzyskało dotychczas akceptację na współpracę z 54 krajami oraz 13 organizacjami międzynarodowymi.

Corocznie Biuro przekazuje informację o podejmowanych działaniach w ramach współpracy międzynarodowej w sprawozdaniu z rocznej działalności zamieszczonym na stronie cba.gov.pl.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

do góry