Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09.12.2021 Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

09.12.2021
  • Fot. © nialowwa/ Photogenica

9 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, który został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych nr 58/4 z dnia 31 października 2003 r. i upamiętnia ratyfikację, w grudniu tegoż roku, przez Państwa Strony Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji.

Powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego w dniu 9 czerwca 2006 r. stanowiło realizację postanowień art. 6 Konwencji, mówiącego, iż: „Każde Państwo Strona, zgodnie z podstawowymi zasadami swojego systemu prawnego, zapewni istnienie, odpowiednio, organu lub organów, które będą zapobiegać korupcji poprzez:

  • (a) wdrażanie założeń polityki określonej w artykule 5 Konwencji i, odpowiednio, nadzór oraz koordynację wdrażania tych założeń;
  • (b) podnoszenie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania korupcji.”

CBA, realizując misję prewencji korupcji, prowadzi na co dzień szereg działań o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym, m.in. redaguje informacyjno-edukacyjny portal antykorupcja.gov.pl oraz wydaje publikacje (do tej pory ponad 60) na temat korupcji i sposobów jej zwalczania, które udostępnione są, w formie e-booków, na stronach internetowych Biura. Funkcjonariusze CBA prowadzą szkolenia antykorupcyjne, m.in. dla pracowników administracji publicznej, w których od 2010 r. wzięło udział, w formie stacjonarnej, ponad 62 tys. osób. W ostatnich latach CBA zorganizowało także dwie edycje konkursu plastycznego skierowanego do uczniów szkół podstawowych z wybranych gmin w kraju, pn. ,,Co to znaczy być uczciwym?”. Celem konkursu było wprowadzenie uczniów w świat wartości, a także wywołanie u dzieci refleksji na temat różnorodnych przejawów uczciwości, co sprzyjać ma kształtowaniu należytych postaw moralno-etycznych oraz przygotowywać do świadomego podejmowania właściwych wyborów.

W roku 2014 Biuro uruchomiło ogólnodostępną, bezpłatną platformę e-learningową ze szkoleniami antykorupcyjnymi online, na której do tej pory użytkownicy ukończyli ponad 340 tys. kursów. Zmodernizowana platforma jest kontynuacją realizowanego w latach 2013–2015 projektu finansowanego z dotacji Komisji Europejskiej. Na platformie (szkolenia-antykorupcyjne.edu.pl) udostępniono trzy moduły szkoleniowe: Korupcja w administracji publicznej, Korupcja w biznesie, Przeciwdziałanie korupcji, w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. To jedna z nielicznych tego rodzaju aplikacji w Europie. Platforma została zaprezentowana na 66. Posiedzeniu Plenarnym Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), a także na forum Komisji Europejskiej i na seminarium Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). Polski system stał się wzorem dla Słowacji i jej platformy stworzonej przez Narodową Jednostkę Antykorupcyjną (NAKA) oraz litewskiej Specjalnej Służby Śledczej (STT). Dodatkowo platforma szkoleniowa CBA znalazła się na liście dobrych praktyk godnych rozpropagowania w Unii Europejskiej w ramach projektu badawczego Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej pn. „Budowanie zdolności w zakresie identyfikowania nadużyć finansowych i korupcji oraz zapobiegania im w europejskich funduszach strukturalnych i inwestycyjnych (ESI)”.

W CBA wypracowane zostały założenia ostatniego, zakończonego już Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018–2020. Szef CBA kierował, w roli Przewodniczącego, pracami Międzyresortowego Zespołu do spraw Koordynowania i Monitorowania Wdrażania Programu, a Biuro realizowało szereg działań wynikających z RPPK. Dokładnie przed rokiem, 9 grudnia 2020 r., CBA opublikowało opracowany w ramach Programu raport pn. „Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF”. Raport ten, stanowiąc swoistą bazę dla stworzenia skutecznej, kompleksowej polityki antykorupcyjnej w niemal każdej instytucji, zwraca uwagę, iż odporność organizacji na zagrożenia korupcyjne zależy nie tylko od odpowiednich przepisów i rozwiązań organizacyjnych, ale nade wszystko od właściwych postaw ludzkich, które można i należy kształtować.

Dzisiaj prezentujemy także nową publikację pt. ,,ABC Kontroli”. CBA jest jedyna służbą specjalną posiadającą instrumenty w postaci kontroli oświadczeń majątkowych i decyzji gospodarczych. Biuro przeprowadza corocznie około 160 kontroli. Publikacja odpowiada między innymi na następujące pytania: kogo oraz co kontroluje CBA, na jakiej podstawie prowadzona jest kontrola, ile czasu mogą trwać czynności kontrolne, czym może zakończyć się kontrola. Zachęcamy do lektury.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

 

do góry