Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

16.05.2007 Załatwił sfałszowaną dokumentację medyczną dla "Słowika"

16.05.2007

Funkcjonariusze CBA zatrzymali ordynatora jednego z oddziałów Szpitala Grochowskiego w Warszawie. Lekarz pomagał w 2000 roku Andrzejowi Z. ps. "Słowik" w uniknięciu więzienia.

Agenci CBA zatrzymali Andrzeja M. ordynatora jednego z oddziałów Szpitala Grochowskiego. Wpadł w ręce funkcjonariuszy, gdy wysiadał ze swego samochodu na parkingu przyszpitalnym. Tuż po zatrzymaniu przeszukano jego biuro oraz mieszkanie. CBA zabezpieczyło notatki oraz komputery.

Zarzuty, jakie przedstawili mu funkcjonariusze CBA dotyczą okresu, gdy Andrzej M. pełnił funkcję ordynatora oddziału gastrologiczno-wewnętrznego w nieistniejącym już warszawskim Szpitalu Sióstr Elżbietanek. W toku prowadzonego śledztwa CBA zebrało dowody wskazujące, że w 2000 r. przekupił wojskowego lekarza, by ten poświadczył nieprawdę i stworzył fikcyjną dokumentację medyczną dotyczącą rzekomo trwającej rehabilitacji gangstera. Ta dokumentacja umożliwiła obrońcy Andrzeja Z. ps. "Słowik", oskarżanemu o udział w kierowaniu gangiem pruszkowskim, na wnioskowanie o usprawiedliwianie jego niestawiennictwa na rozprawach sądowych oraz była wykorzystana do uchronienia go przed powrotem do aresztu. W konsekwencji Andrzej Z. ps. "Słowik" uciekł przed polskim wymiarem sprawiedliwości za granicę.

Kolejny zarzut dotyczy przyjęcia przez ordynatora w 2005 roku łapówki za umieszczenie pacjenta na kierowanym przez siebie oddziale. Od wręczenia łapówki miał uzależnić przyjęcie i leczenie pacjenta.

Lekarzowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności. CBA zwróciło się do prokuratury o wystąpienie z wnioskiem do sądu o tymczasowe aresztowanie zatrzymanego. Sprawa, nadzorowana przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie, jest wielowątkowa i rozwojowa.

Tomasz Frątczak
Dyrektor Gabinetu Szefa CBA

do góry