01.03.2022 1 marca uczciliśmy Żołnierzy Niezłomnych
1 marca, w rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralne Biuro Antykorupcyjne upamiętniło bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Jest to ważne zwłaszcza teraz, w obliczu wydarzeń jakie mają miejsce na wschodniej granicy Polski.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Lech Kaczyński
1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. - tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Centralne Biuro Antykorupcyjne upamiętniło bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Delegacja Biura zapaliła znicze ku czci pomordowanych przed tablicami znajdującymi się przy ulicy Oczki w Warszawie oraz na ścianie ,,Willi Jasny Dom” przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie.
W siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w podziemiach budynku u zbiegu ulic Wojciecha Oczki i Tytusa Chałubińskiego, od 2006 r. mieści się Izba Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego w Wojsku Polskim. Znajdują się tam odtworzone cele więzienne, karcer, pomieszczenia śledczych, a na wystawie stałej eksponowane są zdjęcia i dokumenty archiwalne. W latach 1945-1956 znajdował się tam Główny Zarząd Informacji WP odpowiedzialny za zwalczanie podziemia niepodległościowego. Przetrzymywano tutaj i przesłuchiwano osoby szykowane do największych stalinowskich procesów pokazowych.
,,Willa Jasny Dom” to kamienica położona w Warszawie przy ul. Świerszcza 2, w okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji WP. W jej podziemiach urządzono 22 cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przeszło przez niego ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Do dziś zachowały się wyryte na ceglanych ścianach błagalne napisy: „Jezu wyratuj” ze znakiem krzyża oraz „Matko Boża Opiekunko Nasza Wyratuj”.
Cześć i chwała Bohaterom!
Wydział Komunikacji Społecznej CBA