Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

02.06.2022 Nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych. Trzy osoby zatrzymane

02.06.2022

Trzy osoby zatrzymane przez CBA w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Warszawie dotyczącym nieprawidłowości przy organizacji przetargów publicznych Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG – PIB). Tylko w tym wątku wartość badanego zamówienia wynosi blisko pół miliona złotych.

W Delegaturze CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzone jest postępowanie dotyczące między innymi nieprawidłowości przy organizacji przetargów Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB). Śledztwo obejmuje lata 2019-2020.

Pierwsza realizacja w ramach prowadzonego postępowania miała miejsce w styczniu br. Wówczas zatrzymano osiem osób, którym przedstawiono zarzuty obejmujące niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, złożenie fałszywych oświadczeń, powoływanie się na wpływy w instytucji państwowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zmowy przetargowej.

W ostatnich dniach zatrzymano kolejne trzy osoby, przedsiębiorców z województw mazowieckiego oraz śląskiego działających w branży budowlanej. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie między innymi zarzuty zmowy przetargowej. Według śledczych podejrzani, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, mieli uczestniczyć w zmowach przetargowych i w tym zakresie wchodzili w nieformalne porozumienie z byłym pracownikiem Instytutu. Tylko w tym wątku wartość badanego zamówienia wynosi blisko pół miliona złotych. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

Jednocześnie przeszukano miejsca zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej zatrzymanych.

Zespół Prasowy CBA

 

do góry