Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

06.07.2022 Akt oskarżenia

06.07.2022

Prokuratura oskarżyła o korupcję wielkopolskiego lekarza. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu. Czynności w śledztwie prowadzili funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu.

Wielkopolski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego w Chodzieży  akt oskarżenia wobec byłego ordynatora Oddziału Opieki Paliatywnej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugeniusza i Janusza Zeylandów Szpital w Chodzieży. 

Akt oskarżenia obejmuje 18 zarzutów, w tym przyjmowania korzyści majątkowych, zarówno w formie pieniężnej, jak i artykułów spożywczych, przywłaszczenia i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy poznańskiej Delegatury CBA w maju 2019 roku, w chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej. Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy Biura.

Ustalenia wskazują, że członkowie rodzin, którzy z różnych powodów nie mogli opiekować się osobami starszymi, lub wymagającymi stałej opieki podejmowali starania o umieszczenie takich osób na oddziale opieki paliatywnej. W tym celu nawiązywali telefonicznie lub osobiście kontakt z ordynatorem. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że lekarz w zamian za łapówki, od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przyjmował pacjentów na oddział lub przedłużał tam ich pobyt pomimo braku podstaw do przyjęcia konkretnego pacjenta na oddział. Ustalono ponadto, że lekarz przyjmował łapówki w sytuacjach, gdy osobie hospitalizowanej trzeba było przedłużyć pobyt na oddziale, podejmując przy tym działania umożliwiające przedłużenia pobytu pacjentów w szpitalu.

Zespół Prasowy CBA

 

 

do góry