Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

11.07.2022 Wyłudzenia VAT. Trzy osoby zatrzymane

11.07.2022

Zarzuty oszustw podatkowych oraz prania pieniędzy usłyszały trzy osoby zatrzymane przez CBA. Zatrzymani to przedsiębiorcy zamieszani w proceder wystawiania fikcyjnych faktur VAT, który doprowadził do uszczuplenia należności z podatku VAT wartości ponad 9 mln 700 tys. zł. Śledztwo jest w toku.

Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali trzy osoby powiązane z zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem paliwami. Zatrzymania miały miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz podlaskim. Czynności przeprowadzono w związku z wielowątkowym śledztwem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Ustalenia śledczych wskazują, że osoby zatrzymane prowadząc działalność gospodarczą związaną z handlem paliwami, przyjęły wystawione w sposób nierzetelny, niedokumentujący rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktury VAT. Następnie składały do Urzędów Skarbowych deklaracje VAT-7, w których podawały nieprawdę co do wysokości należnego podatku, co spowodowało powstanie uszczuplenia należności publicznoprawnej, stanowiącej dochód budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług w łącznej kwocie co najmniej 9 mln 700 tys. zł. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty m.in. oszustwo podatkowe jak również pranie pieniędzy. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Dodatkowo, na terenie Warszawy zostały przeprowadzone czynności przeszukań w trzech firmach, które świadczyły usługi dla podmiotów mających związek z toczącym się śledztwem.

Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 190 osób, a działalność przestępcza podejrzanych spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę ponad 700 milionów złotych. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Sprawa jest rozwojowa, a czynności są dalej prowadzone.

Zespół Prasowy CBA

do góry