Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

28.10.2022 Ogólnokrajowy proceder wyłudzenia refundacji – kolejne 6 osób zatrzymanych

28.10.2022

Sześć osób, w tym czworo lekarzy zatrzymanych przez CBA w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt.

Delegatura CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy refundacji środka dietetycznego dla niemowląt. Ujawniony proceder miał miejsce w latach 2015-2020 i polegał na wystawianiu przez lekarzy, na rzecz nieuprawnionych do refundacji pacjentów, setek recept na preparat. Preparat był przepisywany pacjentom w ilościach wielokrotnie przekraczających możliwości spożycia. Wystawione w ten sposób recepty były następnie realizowane w aptekach, co spowodowało szkodę w mieniu NFZ. Jedno opakowanie środka dietetycznego dla niemowląt kosztowało przeciętnie ok. 150 zł, a przy refundacji ok. 3 zł.

W ramach powyższego Delegatura CBA w Warszawie zatrzymała na polecenie Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim sześć osób w tym czterech lekarzy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ.  Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 600 000 zł. Oprócz lekarzy zatrzymano dwie inne osoby zamieszane w przestępczy proceder.

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo prowadzone jest w oparciu o materiały własne, zgromadzone w Delegaturze CBA w Warszawie oraz równoległe zawiadomienie NFZ.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zespół Prasowy CBA

do góry