Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

17.01.2023 CBA i KAS ujawniły przestępczy proceder przy zakupie samochodów

17.01.2023

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (KAS) rozpracowali sieć powiązań przy zakupie ponad 100 samochodów.

Delegatura CBA w Gdańsku wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym w Olsztynie (KAS) prowadzi śledztwo w sprawie powoływania się przez grupę  ustalonych osób na wpływy w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w związku z transakcją kupna-sprzedaży 109 sztuk pojazdów samochodowych w zamian za korzyść majątkową na blisko 8,5 mln zł oraz doprowadzenie jednego z dealerów samochodowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem we wskazanej kwocie. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami KAS przeszukali 11 lokalizacji, w tym siedziby spółek z województwa śląskiego, mazowieckiego oraz pomorskiego. Na terenie Gdańska, Gdyni oraz powiatu wejherowskiego zatrzymano 4 osoby, związane z przestępczym procederem. Do sprawy funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację oraz nośniki teleinformatyczne.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa powoływania się na wpływy w instytucji rządowej, oszustwa na szkodę jednego z dealerów samochodowych z województwa lubelskiego, a także prania brudnych pieniędzy.

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Lublinie wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednej osoby prokurator prowadzący śledztwo zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Sprawa jest rozwojowa, planowane są dalsze zatrzymania w sprawie.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry