Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.05.2023 Walka z mafią VAT-owską trwa

12.05.2023

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie Mazowsza kolejną osobę, która należała do międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w obrocie elektroniką. Realizacja CBA to jeden z elementów śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie.

Kolejny zatrzymany

Dnia 10.05.2023 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 59-letniego mężczyznę, członka zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2018-2019. Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie.

Międzynarodowa grupa przestępcza

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2012 - 2018 działała zorganizowana grupa przestępcza, która mogła doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT w kwocie 1,3 miliarda złotych. Grupę tworzyli obywatele Polski, a także m.in. Rumunii, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Chin i Malezji. Grupa pozorowała obrót elektroniką i zaniżała wysokość należności podatkowych. Wykorzystywane przez grupę przestępczą schematy karuzelowe ukierunkowane były w szczególności na wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT, a także na ukrycie przestępczego pochodzenia środków w ramach procederu tzw. prania brudnych pieniędzy.

Pierwsze zatrzymania w 2020 roku

W 2020 roku funkcjonariusze białostockiej Delegatury CBA zatrzymali na terenie województw lubuskiego oraz mazowieckiego 8 osób. Wśród nich znaleźli się obywatele Polski oraz Ukrainy. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz fałszowania lub używaniem faktur wystawionych na kwoty wielkich rozmiarów. W akcji uczestniczyło ponad 120 funkcjonariuszy CBA. Funkcjonariusze przeszukali wówczas ponad 40 lokalizacji na terenie województwa lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

Śledztwo wielowątkowe – ponad 6 tysięcy tomów akt

Realizowane przez funkcjonariuszy CBA czynności to jeden z elementów śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie, CBŚP i KAS, a dotyczącego działania tzw. mafii VAT-owskiej. W całym śledztwie zarzuty przedstawiono ponad 100 podejrzanym.

Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Akta sprawy liczą już ponad 6 tysięcy tomów.

do góry