Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

24.11.2023 Łapownictwo menadżerskie w spółce Skarbu Państwa

24.11.2023
  • Uścisk dłoni
    @Photogenica

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania prezesa spółki z województwa lubuskiego w związku z zawyżaniem wartości usług świadczonych spółce Skarbu Państwa w ramach prowadzonych postępowań przetargowych. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.

Łapownictwo menadżerskie w spółce akcyjnej Skarbu Państwa

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczy m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w spółce akcyjnej Skarbu Państwa w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, a także działania na szkodę spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z siedzibą w Warszawie poprzez posługiwanie się nierzetelnymi fakturami.

 

Zarzut za oszustwo w przetargu publicznym na szkodę spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że podejrzany doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości na szkodę spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z siedzibą w Warszawie poprzez zawyżanie wartości usług w ramach prowadzonego postępowania przetargowego.

W dniu 7 listopada 2023 r., na podstawie postanowienia Prokuratora, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania mężczyzny na terenie województwa lubuskiego. Podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszał zarzut z art. 286 k.k. w zw. z art. 294 k.k. w zw. z art. 305 k.k.

 

Zastosowane środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanego Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 000,00 zł.

 

Prowadzona sprawa jest rozwojowa

To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. W śledztwie zarzuty otrzymało już łącznie 19 osób. Niewykluczone są kolejne realizacje.


Zespół Prasowy CBA

do góry