Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

01.03.2024 Działanie na szkodę Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego

01.03.2024
  • Dłoń trzymająca kilka banknotów polskich o nominałach 100 zl oraz 200 zł.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie zatrzymali pięć osób, w tym urzędnika zatrudnionego w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie, w związku z działaniem na szkodę Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Niekorzystne rozporządzanie mieniem na ponad 2,7 mln zł

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej oraz osobistej przez pracowników samorządowych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej i osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej oraz zatrudnianiem określonych osób do realizacji inwestycji budowlanej, doszło do nadużyć i działania na szkodę Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. 

Korzyści wręczane były w związku z realizacją projektów dofinansowanych ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Podmioty, oferujące korzyści, wprowadzały w błąd co do posiadanych środków finansowych i możliwości realizacji licznych inwestycji, co miało istotne znaczenie dla uzyskania dotacji. Z ustaleń w śledztwie wynika, że doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego na kwotę ponad 2,7 mln zł. 

Sprzedajność urzędnicza i wyłudzanie dotacji

Dnia 21 lutego 2024 roku, na podstawie postanowień Prokuratora, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie na terenie czterech powiatów województwa zachodniopomorskiego dokonali zatrzymania pięciu mężczyzn. Wśród zatrzymanych był urzędnik samorządowy, który przekroczył swoje uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści materialnych i osobistych.

Pozostali zatrzymani to osoby reprezentujące podmioty zaangażowane w realizację projektów inwestycyjnych, turystycznych i ekologicznych, które były dofinansowane ze środków finansowych województwa zachodniopomorskiego. Jak wynika z ustaleń śledztwa, osoby te wprowadzały w błąd, co do możliwości realizacji projektów oraz prawdziwości przedkładanych dokumentów.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty m.in. z art. 228 k.k., art. 286 k.k. oraz art. 231 k.k.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanych Prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczania majątkowego w kwocie od 20 000,00 zł do 100 000,00 zł, dozór Policji oraz zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi w sprawie.

Sprawa jest rozwojowa

To kolejna realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. 

 

 Zespół Prasowy CBA

do góry