Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

24.04.2024 Sześć osób zatrzymanych ws. obrotu fikcyjnymi fakturami

24.04.2024
  • kilka rozzrzuconych banknotów polskich o nominale 500 złotych

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego sześć osób, w związku z działaniem zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej nierzetelne faktury VAT. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Sprzedaż „pustych”  faktur 

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi prowadzą postępowanie w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Śledztwo nadzoruje Prokuratura  Okręgowa w Szczecinie.

Z ustaleń prowadzonego postępowania przygotowawczego wynika, że w latach 2019-2021 na terenie kilku województw, działała grupa podmiotów gospodarczych, która tworzyła sieć fikcyjnych spółek zajmujących się wystawianiem „pustych” faktur oraz ich dystrybucją. Fikcyjne dokumenty były sprzedawane ustalonym podmiotom gospodarczym, które wykorzystywały je do zaniżania należnego podatku VAT. Działania te naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie co najmniej 9 mln złotych.

Zatrzymania na Mazowszu

W dniach 9-11 kwietnia  2024 roku funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Warszawie  zatrzymali na terenie Mazowsza sześć osób, w tym przedsiębiorców uczestniczących w procederze sprzedaży poświadczających nieprawdę faktur VAT .

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali również kilka lokalizacji  prowadzenia księgowości podmiotów uczestniczących w przestępczym procederze i zabezpieczyli dokumentację księgową oraz sprzęt elektroniczny.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, gdzie prokurator ogłosił zarzuty z art. 271a k.k. oraz 258 k.k. , a także przestępstw karnych skarbowych.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, wobec czterech podejrzanych, prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, wnioski zostały uwzględnione, z tym, że wobec 3 podejrzanych Sąd zastosował tymczasowe aresztowania o charakterze warunkowym. W tym zakresie prokurator złożył zażalenia. 

Wobec pozostałych dwóch podejrzanych Prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 40 000,00 zł do 60 000,00 zł. W przypadku jednego z tych podejrzanych Prokurator dodatkowo zastosował dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Sprawa jest rozwojowa

To pierwsza realizacja w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. Planowane są kolejne czynności.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry