19.07.2024 Zarzuty za przekupstwo i zmowę przetargową
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali mężczyznę, który skorumpował urzędnika ze Świnoujścia oraz bezprawnie wpływał na przebieg postępowania przetargowego. To kolejny wątek w śledztwie nadzorowanym przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
10 lipca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali na terenie powiatu olsztyńskiego mężczyznę – przedstawiciela spółki zajmującej się nowoczesnymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi – w związku z przekupstwem i zakłóceniem przetargu na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. Wartość udzielonego zamówienia publicznego to 18 mln zł.
Bezprawne uzyskiwanie informacji
Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymany mężczyzna wręczył korzyści majątkowe, warte kilkanaście tysięcy złotych, urzędnikowi Urzędu Miasta w Świnoujściu odpowiedzialnemu za przetarg na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. W zamian uzyskał bezprawny wpływ na przebieg ww. postępowania, w tym w tworzenie dokumentacji przetargowej oraz dostęp do ofert pozostałych przedsiębiorców.
Zastosowane środki zapobiegawcze
Zatrzymany został doprowadzony do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut z art. 229 par. 1 i 3 kk w zb. z art. 305 par. 2 i 3 kk.
Prokurator – z uwagi na nieuwzględnienie przez Sąd wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu – zastosował wobec zatrzymanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zarówno samodzielnie jak i na rzecz innych podmiotów.
Czynność zatrzymania połączona była z przeszukaniem określonych miejsc, które służyły zabezpieczeniu kolejnych dowodów w śledztwie. Zabezpieczono m.in. nośniki elektroniczne na okoliczność kontaktów mężczyzny z zatrzymanym wcześniej urzędnikiem.
Sprawa jest rozwojowa
To druga realizacja procesowa i ma związek z wielowątkowym śledztwem – prowadzonym przez Delegaturę CBA w Szczecinie – w sprawie powoływania się na wpływy m.in. w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych urzędach publicznych. W ramach prowadzonego śledztwa w czerwcu br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób. Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszało już 9 osób. Planowane są kolejne realizacje.
Zespół Prasowy CBA