11.10.2024 Tymczasowy areszt dla byłego dyrektora Biura Zakupów RARS
Hubertowi B., zatrzymanemu przez funkcjonariuszy CBA, prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, obietnicy udzielenia korzyści majątkowej oraz przekroczenia uprawnień. Decyzją Sądu były dyrektor Biura Zakupów RARS trafił do aresztu. Wielowątkowe śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
9 października 2024 roku w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Huberta B., byłego Dyrektora Biura Zakupów Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Prokurator Śląskiego WZ Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił mu zarzuty, a następnie przesłuchał go w charakterze podejrzanego. Prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Działanie na szkodę interesu publicznego
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Postępowanie dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów oraz działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Do nieprawidłowości dochodzić miało w latach 2021-2023.
Podstawą wszczęcia śledztwa były materiały Centralnego Biura Antykorupcyjnego o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W toku prowadzonego postępowania wpłynęły kolejne dwa zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.
Wybrane oferty
Hubert B., jako pełniący funkcję dyrektora Zespołu Zakupów Agencji Rezerw Materiałowych, a następnie dyrektora Biura Zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, odpowiadał za organizację i procedowanie polityki zakupowej Agencji.
Z ustaleń śledztwa wynika, że jako dyrektor Biura Zakupów polecał pracownikom Agencji Rezerw Materiałowych wybór ofert złożonych tylko przez określone podmioty gospodarcze.
Wybrane podmioty i spółki nie posiadały potencjału technicznego i kadrowego oraz doświadczenia biznesowego do należytego wykonania dostawy zamówionego sprzętu. Kondycja finansowa i profil działalności podmiotów również nie gwarantowały dostaw. Wybór oferentów odbywał się mimo negatywnych rekomendacji CBA.
Pięć osób z zarzutami
Do chwili obecnej prokurator przedstawił zarzuty łącznie pięciu osobom. Zarzuty dotyczą popełnienia czynów zabronionych, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych oraz w przypadku jednego z podejrzanych – prania brudnych pieniędzy.
W lipcu br. prokuratur postawił zarzuty dwóm osobom w sprawie RARS, tj.: Justynie G – dyrektorce Biura Zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz Joannie P., pełniącej funkcję kierownika Biura. Zarzuty dotyczyły m.in. przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych.
Listy gończe za podejrzanymi
W stosunku do kolejnych podejrzanych tj. Michała K. – byłego Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - prokurator wdrożył poszukiwania listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. Michał K. został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii. Przed Sądem magistrackim w Londynie toczy się postępowanie o wydanie podejrzanego władzom Polski.
Wobec Pawła Sz., również wydano list gończy. Na wniosek prokuratora wydano także Europejski Nakaz Aresztowania. Czerwoną notę, czyli poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji, wystawił Interpol.
Zespół Prasowy CBA