08.11.2024 Projekt naukowy pod lupą CBA
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pracownika naukowego oraz przedsiębiorcę, którzy byli zaangażowani w jeden z innowacyjnych projektów badawczo-konstruktorskich. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.
Do zatrzymania doszło na terenie woj. wielkopolskiego w dniu 22 października 2024 r. Pracownik wyższej uczelni technicznej usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pomocnictwa w oszustwie o znacznej wartości. Przedsiębiorcy postawiono zarzut pomocnictwa w oszustwie oraz prania pieniędzy.
Zastosowane środki zapobiegawcze
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Prokurator zastosował wobec nich wolnosciowe środki zapobiegawcze tj. poręczenie majątkowe w kwocie 100 tys. złotych oraz 50 tys. złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z innymi podejrzanymi i określonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.
Przedsięwzięcie naukowe z udziałem ekspertów
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie prowadzą śledztwo w sprawie przestępstw polegających na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W ramach dofinansowania ze środków publicznych realizowano innowacyjny projekt budowy prototypu jednostki pływającej przeznaczonej dla osób z różnymi dysfunkcjami. Zadanie wymagało prowadzenia wielu prac o charakterze projektowym, badawczym, testowym z udziałem ekspertów w dziedzinie inżynierii, elektromechaniki, informatyki i wielu innych. Partnerem projektu była jedna z technicznych uczelni wyższych.
W prowadzonym śledztwie w sprawie oszustwa znacznej wartości zarzuty usłyszało już 13 osób. Łączna wysokość zabezpieczonego mienia w sprawie wynosi ponad 22 mln złotych.
Zespół Prasowy CBA